NJUJORK, Bankarski divovi s Wall Streeta u prošloj godini su isplatili 20,3 milijardi dolara bonusa, što predstavlja rast od 17 odsto u odnosu na 2008. godinu, izjavio je glavni finansijski kontrolor američke savezne države Njujork Tomas DiNapoli.
On je istakao da bi ukupan profit finansijskih kompanija s Wall Streeta u 2009. mogao dosegnuti 55 milijardi dolara, ponajviše zahvaljujući stabilizaciji američke ekonomije. Zarada divova s Wall Streeta bila bi još veća da veliki broj njih nije vraćao državne kredite, koji su ih spasli od propasti tokom globalne finansijske krize, a koji im sada predstavljaju uteg u poslovanju.
“Prosječni oporezivi bonusi na Wall Streetu dostigli su u prošloj godini 123.850 dolara. Kompenzacije zaposlenima u ‘Goldman Sachsu’, ‘JPMorgan Chaseu’ i ‘Morgan Stanleyu’ porasle su za 31 odsto”, rekao je DiNapoli.
Njegov godišnji izvještaj o platama na Wall Streetu pažljivo prate ne samo bankarska industrija, već i političari koji žele da stanu ukraj isplatama ogromnih bankarskih bonusa u još slaboj ekonomiji opterećenoj visokom stopom nezaposlenosti, javljaju agencije.
“Bankarski bonusi u 2009. bili su znatno manji u odnosu na pretkriznu 2007. godinu, a takođe su više vezani uz rezultate kompanija”, naglasio je DiNapoli.
On je dodao da mnogi takve nagrade vide kao glavni problem američke ekonomije.
“To je još za mnoge gorka pilula”, kazao je DiNapoli.
Divove s Wall Streeta u više navrata je oštro kritikovao i američki predsjednik Barak Obama navodeći da njihovi menaderi dobijaju nagrade za neuspjeh u vrijeme kad ih je od propasti spasila država novcem poreskih obveznika.