MOSKVA, Pozicija Srbije kada je u pitanju gasovod “Južni tok” je “zakovana” i nema nikakvih izmjena u odnosu na dogovor postignut s Rusijom, kaže Dušan Bajatović.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da se nastavlja rad na studiji izvodljivosti, koja će biti gotova do kraja septembra.
„Obavešteni smo da je završena tehnička i ekonomska studija za ‘Južni tok’ kroz Crno more”, rekao je Bajatović i dodao da ostaje da se uradi studija izvodljivosti za ostale zemlje članice projekta.
Prema onome što smo ovdje čuli, Srbija ne treba da brine za svoju budućnost u “Južnom toku”, rekao je Bajatović i dodao da neće biti nikakvih smanjenja količina gasa i kapaciteta gasovoda kroz Srbiju.
On je prenio da je sa rukovodstvom Gasproma razgovarao o tome da Srbija dobije gas po nižim cijenama, ali i dodao da to sada nije moguće, jer je sniženje cijene moguće samo za dopunske količine gasa, veće od ugovorenih, na šta, s obzirom da mi koristimo značajno manje količine gasa od ugovorenih, ne možemo računati.
Kada je u pitanju podzemno skladište gasa Banatski dvor, Rusi su pokazali zabrinutost zbog vremenskog kašnjenja, rekao je Bajatović, ali i objasnio da je ono posljedica toga što u Srbiji, u administrativnom smislu, neke stvari nisu dobro uređene i što se ono što piše u katastru i u knjigama Srbijagasa ne podudara sa onim što piše u Republičkoj direkciji za imovinu. On je dodao da bi ti problemi trebalo da budu rješeni u narednih 15 dana.
Bajatović je napomenuo da će Srbijagas, do dolaska ruskog partnera u punom obimu u Banatski dvor, nastaviti punjenje potrebnih količina gasa, tako da sa kapacitetom skladišta, u smislu energetske bezbjednosti, neće biti nikakvih problema.
On je dodao da je sa ruskim kolegama razgovarano i o aktivnostima koje mogu biti preduzete da bi se došlo do određenih količina gasa namjenjenog industriji i održanju industrijske proizvodnje u Srbiji, što se prije svega odnosi na Azotaru iz Pančeva i Metanolsko-sirćetni kombinat u Kikindi.
On je rekao da je s rukovodstvom Gasproma razgovarao i o zajedničkom osiguranju Srbijagasa i Gasproma – “Sogaz osiguranju”, u kojem će ruska kompanija imati 51, a srpska 49 odsto učešća – i da je o tom pitanju sve definitivno dogovoreno.
„Ugovor se nalazi pred Vladom Srbije i pre formiranja zajedničke kompanije predstoje tri koraka u Srbiji – saglasnost vlade za projekat, izjašnjenje Agencije za monopol, antimonopolske komisije, a potom odobrenje Narodne banke Srbije“, rekao je Bajatović. B92, Tanjug