VAŠINGTON, Američka ekonomija i dalje šalje mješovite signale javnosti, izvještava radio i tv stanica “Glas Amerike” (VoA), povodom avgustovskog izvještaja o nezaposlenosti u vodećoj svjetskoj ekonomiji.
U privredi SAD je, naime, tokom avgusta izgubljeno 216 hiljada radnih mjesta – devet hiljade manje nego što je očekivano – ali se stopa nezaposlenosti uvećala na 9,7 odsto, prema 9,4 procenta u julu.
Eksperti na čije se mišljenje poziva VoA smatraju da će do kraja ove godine stopa nezaposlenosti premašiti granicu od deset odsto i ne očekuje se da bi mogla da se snizi prije početka drugog polugođa 2010.
Uprkos daljem pogoršanju situacije na tržištu rada, Serhio Fuentes iz Sekretarijata za zapošljavanje države Kalifornije kaže da je avgustovski izvještaj o nezaposlenosti “dobra vijest za američku privredu”, jer je u tom periodu ostvaren najmanji gubitak radnih mjesta tokom minulih godinu dana.
“Ovo je mnogo bolja situacija nego na početku godine kada smo mjesečno gubili više od 700 hiljada radnih mjesta. Gubitak od samo 200 hiljada je prilično dobra vijest”, ističe i ekonomski analitičar Den Arnal, a prenosi VoA.
Isto glasilo ocjenjuje da sada, bez obzira na rekordnu nezaposlenost, u američkoj privredi postoje i neki ohrabrujući znaci.Prodaja robe na malo i automobila skočila je u avgustu, prije svega zahvaljujući novcu iz vladinog plana za stimulaciju privrede.
“Krajsler” je, naprimjer, pozvao oko 900 radnika da se vrate na posao u fabrici u Belvederu u državi Ilinois, zahvaljujući uspjehu programa “Keš za starudiju” kojim je oživljena prodaja automobila širom SAD.
“Izgleda da postoji veće potražnja za vozilima koja troše manje goriva. Nadamo se da će nam to omogućiti da zadržimo drugu smjenu, a možda pokrenemo i treću”, rekao je jedan od zaposlenih radnika u “Krajsleru” Lamar Vuden.
Međutim, mnogima u američkom javnom sektoru teško je, u sadašnjim okolnostima, da budu optimisti, ističe VoA i kao primjer navodi da je prije tri dana hiljadu državnih službenika u Rod Ajlendu dobilo otkaz.
Guverner Rod Ajlenda je saopštio svoju odluku o otkazima za tako veliki broj državnih službenika nakon što mu sud nije dozvolio da primora 80 odsto državnih radnika da uzmu jedan dan neplaćeno.
“Ja samo znam da je iz dana u dan situacija sve gora”, citira VoA reči guvernera Rod Ajlenda Donalda Karsijerija.
U SAD je, inače, od početka globalne finansijsko – ekonomske krize izgubljeno blizu sedam miliona radnih mjesta i trenutno se na biroima za lica bez posla nalazi 14,9 miliona ljudi, a stopa nezapslenosti je najviše u proteklih 26 godina.