BANJALUKA, Vlada Republike Srpske je među svoje najvažnije aktivnosti u prva četiri mjeseca ove godine uvrstila rad Savjeta za razvoj RS koji je za 77 projekata širom Srpske odobrio više od 260 miliona KM, od čega se po sedam odsto odnosi na zapošljavanje i na zdravstvo, a više od 85 odsto na infrastrukturu.
Od ukupnog iznosa više od 63 odsto sredstava namijenjeno je istočnom dijelu RS, navodi se u brošuri “Najvažnije aktivnosti Vlade RS” za period januar-april 2008. godine.
U ovoj publikaciji koji je objavio Biro Vlade RS za odnose sa javnošću tekstom, fotografijom i grafikonima sabrani su najznačajniji rezultati rada Vlade u prva četiri mjeseca ove godine.
U brošuri se navodi da je Vlada prvi put obezbijedila isplatu penzija po koeficijentu 1, za šta je izdvojila 13 miliona KM i za šta je Fond PIO RS u martu prikupio rekordnih 45,5 miliona KM.
Za trajno stambeno zbrinjavanje više od 5 000 porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od 1. do 4. kategorije Vlada će u naredne tri godine izdvojiti 50 miliona maraka.
U oblasti socijalne politike 28 miliona KM odobreno je za ublažavanje posljedica poskupljenja, plus dodatnih 10 miliona KM za subvencionisanje struje.
U ovoj godini za socijalno zbrinjavanje radnika koji su ostali bez posla u stečaju biće uplaćeno 26 miliona maraka.
Vlada je kupila imovinu više preduzeća u stečaju, među kojima je “Sokolac” Romanija, gdje je sa 5,5 miliona KM izmirila potraživanja i osnovala novo preduzeće “Nova Romanija”, koje već zapošljava 100 radnika, a do kraja godine trebalo bi da se zapsoli još 100.
Takođe, kupljena je imovina i u preduzećima Rudnik mrkog uglja “Miljevina”, “Celpak” Prijedor, “Zvijezda” Vlasenica”, “Polimka” Rudo i Građevinsko preduzeće “Bijeljina”.
U oblasti populacione politike nastavljen je projekat “Fond za treće i četvrto dijete”, gdje Vlada za svako trećerođeno dijete izdvaja po 600 KM, a za četvrtorođeno po 900 KM, pored redovnih 300 KM koje za svako rođeno dijete obezbjeđuje Fond za dječiju zaštitu RS.
U saradnji sa 62 opštine RS došlo se do podataka o 119 porodica sa petero ili više djece bez riješenog stambenog pitanja, odnosno o 142 takve porodice bez uslovnog smještaja.
U ovoj će godini biti trajno riješen problem prve grupe, za šta je Vlada namijenila 2,5 miliona KM.
U oblasti obrazovanja 6,5 miliona KM odobreno je za izgradnju i opremanje obrazovnih i ustanova kulture, budžetska stavka za stipendiranje studenata uvećana je sa 900.000 KM na dva miliona KM, a odobreno je i dodatnih 350.000 KM za stipendije studentima koji se školuju u inostranstvu.
Naredne školske godine besplatne udžbenike dobiće svih 22 400 đaka prvih i drugih razreda osnovnih škola.
Nastavljen je i projekat kompjuterskog opismenjavanja stanovništva. Nakon što je u pilot-projektu učestvovalo 2 800 kandidata u Trebinju i Foči, informatičko opismenjavanje nastavljeno je u Mrkonjić Gradu i Petrovu, a potom bi trebalo da uslijedi i u Nevesinju, Ljubinju, Kneževu i Trnovu.
Među infrastrukturnim projektima najznačajniji su dodjela koncesija austrijskom “Štrabagu” za izgradnju 397 kilometara mreže autoputeva do kraja 2014. godine, početak druge faze izgradnje autoputa Banjaluka – Gradiška koja će koštati 80 miliona evra i koja bi trebalo da bude završena do kraja 2009. gdoine, kao i sanacija 217 kilometara deset putnih pravaca u Srpskoj, vrijedna 17 miliona KM.
Završena je prva i započeta druga faza obnove i rekonstrukcije željezničke infrastrukture. Ovaj posao u BiH finansiraju Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka sa 173 miliona evra, od čega Republici Srpskoj pripada 40 odsto.
U oblasti saobraćajne infrastrukture među važnije rezultate izdvajaju se osnivanje preduzeća “Aerodrom Trebinje” i otvaranje aviolinije Banjaluka – Salcburg.
Među najznačajnijim energetskim projektima su koncesija kompaniji EFT za izgradnju termoelektrane u Stanarima, vrijedne 1,3 milijarde KM, koncesija norveškom “Statkraftu” za izgradnju četiri hidroelektrane u donjem toku Vrbasa i saglasnost za osnivanje novog preduzeća “Hidroelektrane Gornja Drina” čiji su osnivači RS i Srbija.
Iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću najavljeno je da će ovakve periodične publikacije ubuduće biti redovna praksa.