BANJALUKA, Studentu koji će živjeti u jednom od studentskih domova u RS, te ako se hrani isključivo u menzi, mjesečno u prosjeku sa svim dodatnim troškovima treba oko 350 maraka, dok oni koji budu iznajmljivali smještaj i kupovali hranu, čak i ako budu živjeli skromno, ovu računicu mogu da dupliraju, jer im treba oko 700 maraka.
U Studentskom centru “Nikola Tesla” u Banjaluci mjesta ima za oko 1.200 studenata, koji krevet mjesečno plaćaju od deset do 15 maraka bez hrane, dok je smeštaj za djecu poginulih boraca i RVI besplatan.
– Doručak u studentskim menzama u Banjaluci košta 0,50 KM, ručak 1,20, a večera 0,80 KM, tako da jedan student za 30 dana ishrane mora da izdvoji 75 maraka – istakli su u Studentskom centru u Banjaluci.
Prema riječima direktora Studentskog centra Pale Drage Ivanovića, u domovima ima ukupno 560 mjesta za studente.
– Studenti tokom akademske godine plaćaju 85 maraka mjesečno za krevet i tri obroka dnevno. Ove godine za 94 brucoša omogućen je smještaj, a za ostale krevete konkurisaće studenti viših godina studija – kazao je Ivanović i dodao da je studentima duplo jeftinije da žive u domu nego privatno.
S obzirom na to da mjesta u sva tri studentska doma u Republici Srpskoj ima za oko dvije hiljade studenata, tek svaki deseti ima šansu da u njemu dobije smeštaj, pa je veliki broj studenata prinuđen da za krevet u privatnom smještaju mjesečno izdvaja najmanje 150 maraka.
Tako je za dvosoban stan u centru Banjaluke potrebno izdvojiti od 400 do 600 maraka mjesečno, i to bez režija.
– Studenti koji iznajmljuju dvosobne ili jednosobne stanove obično žive sa više cimera, odnosno dva ili tri, koji zajedno dijele troškove za kiriju i režije, a koje se u prosjeku kreću od 150 do 200 maraka – ističu u agencijama za nekretnine.
Studenti koji su u Banjaluku stigli iz okolnih opština, a koji su pronašli privatni smještaj koji je dosta udaljen od fakulteta, moraju da plaćaju i gradski prevoz koji, srećom, ima popust za studente i đake.
– Mjesečna karta za gradski prevoz za studente i đake košta 24,50 maraka – ističu gradski prevoznici u Banjaluci.
Brucošima u Srpskoj na početku akademske godine potrebno je i najmanje od 100 do 200 maraka za nabavku udžbenika, dok i studenti sa viših godina imaju troškove za kopiranje raznih skripata, te kupovanje pojedinih knjiga.
Za odlazak na predavanje potrebno je kupiti i nekoliko svezaka i olovaka, te i u ovu svrhu izdvojiti dodatnih deset do 15 maraka.
– Osim, svezaka, raznih skripata, kirije, te gradskog prevoza, svakog mjeseca moram i da kupim sredstva za higijenu, za koja mi je neophodno najmanje 15 maraka, a tu je i mobilni telefon koji mi je potreban jer nemam fiksni, a za koji u prosjeku mjesečno izdvojim oko 30 maraka – rekla je Danica Matić, studentkinja ekonomije, koja je u Banjaluku na studij došla iz Doboja.
Školarine
Studenti koji nisu imali sreću da prilikom upisa na fakultet “upadnu” na budžet, moraju da izdvoje novac i za školarine.
Tako školarina za samofinansirajuće studente na javnim visokoškolskim ustanovama u Srpskoj iznosi 440 KM, odnosno 660 KM na Medicinskom fakultetu i studijskim programima Likovne i muzičke umjetnosti na Akademiji umjetnosti, odnosno 1.500 KM na studijskom programu TV na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci.
Mjesečni troškovi studenta
Troškovi Cijena u KM
Hrana 200
Hrana u menzi 75
Smještaj privatno 150 – 200
Smještaj u domu 10 – 15
Higijena 15 – 20
Telefon 30
Prevoz 24,50
Sveske i olovke 10 – 15
Knjige 100 – 200
Ukupno 355 – 700
Glas Srpske