SARAJEVO, Oko 150 radnika jablaničkog “Granita” protestovalo je juče pred Opštinskim sudom u Sarajevu, od kojeg su tražili da do utorka prekine stečaj firme.
Zahtijevali su i da Sud sprovede svoje rješenje o brisanju preduzeća iz sudskog registra u Sarajevu kako bi firma mogla biti ponovo registrovana u Mostaru i kako bi radnici počeli primati plate.
Nakon dvosatnog mirnog protesta razišli su se nezadovoljni jer su iz Suda rekli da ne mogu udovoljiti zahtjevima, zbog čega su radnici poručili da više neće biti mirni i poduzeće radikalnije mjere ali će, ipak, sačekati 23. avgust.
U Sindikatu su najavili da će Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) podnijeti prijave protiv predsjednika Opštinskog suda u Sarajevu Gorana Salihovića, stečajnog sudije Hakije Zajmovića i sudije koji je donio rješenje o brisanju “Granita” iz registra, a to je Subhija Hodžić.
“Rješenje o brisanju iz registra doneseno je u oktobru, a tek je prošli mjesec objavljeno u ‘Službenim novinama’. Zahtijevamo da ono bude provedeno i da se predmet ‘Granit’ vrati u Sud u Mostaru kako bi se tamo ponovo registrovali. To bi značilo da nema stečaja, jer je stečaj pokrenut nad firmom registrovanom u Sarajevu, koja više ne postoji”, istakao je predsjednik Sindikata “Granita” Memsud Ćosić.
Radnici su naglasili da 18 mjeseci, od kada je pokrenut stečaj, nemaju nikakva primanja, da im duguju 13 plata odranije, da deset godina nemaju uplaćene doprinose, zbog čega 30 kolega ne može u penziju i da im je strpljenje pri kraju.
Stečaj u “Ganitu” zatražio je bivši direktor Muhamed Marić, koji je prebacio sjedište firme iz Jablanice u Sarajevo. Marić je jedan od osumnjičenih u istrazi Tužilaštva BiH za organizovani kriminal, između ostalog i za lažni stečaj, a bio je na čelu ortačke grupe koja je privatizovala “Granit”. Privatizacija je poništena, a mali dioničari “Granita”, među kojima i radnici, održali su sjednicu Skupštine i izabrali v.d. direktora, te je 4. jula pokrenuta proizvodnja. Međutim, ništa ne mogu naplatiti, jer firma nema račun i pečat i neophodno ju je prvo registrovati u Mostaru.
Goran Salihović, predsjednik Opštinskog suda u Sarajevu, iz kojeg su osudili okupljanje radnika i pritiske na Sud, novinarima je rekao da zakon ne dozvoljava prekid stečaja, te da stečaj nema veze sa brisanjem firme iz registra, jer je otvoren nad imovinom.
“Kada je riječ o rješenju o brisanju, ono je objavljeno 27. jula i treba da prođe 60 dana prije pravosnažnosti, ali bi prethodno Sud u Mostaru trebalo da uputi zahtjev za prebacivanje spisa”, dodao je Salihović.
Preko medija su iz Suda pozvali radnike da razgovaraju sa stečajnim upravnikom Abdulazizom Mahmutovićem, na šta su radnici ponovili raniji stav da nikada neće dozvoliti da stečajni upravnik uđe u firmu. Zbog pokušaja ulaska stečajnog upravnika u “Granit”, radnici su se prošle godine sukobili s policijom.
Izgubili oko 15 miliona KM
Za 18 mjeseci, koliko “Granit” ne radi, firma je bespotrebno izgubila deset do 15 miliona KM, rekao je Salih Klepo, v.d. direktor “Granita”, koji se radnicima pridružio na protestu.
Dodao je da je ovaj novac bio dovoljan za izmirenje svih obaveza.
“Radnici žele da rade, u firmi je sve spremno, sirovine i tržište imamo, ali nam je stečaj nad glavom. Pokrenuli smo proizvodnju i pokazali da je firma 18 mjeseci bespotrebno stajala. Za nekoliko dana ljudi su zaradili jednu platu”, kazao je Klepo.
Protestu radnika prisustvovali su i čelnici Saveza samostalnih sindikata BiH. Nezavisne novine