PRIŠTINA, Dok je vlada u Prištini odlučna da istraje i u potpunosti provede recipročne mjere prema Srbiji zbog nepriznavanja carinskog pečata Kosova, potrošači u pokrajini kažu da cijene proizvoda polako rastu što nije dobro za građane.
Potrošači navode da su sada više orijentisani na domaće proizvode. Oni ističu da je dok je bilo robe iz Srbije bilo i veće ponude i konkurencije, samim tim i nižih cijena, a sada nema konkurencije pa cijene rastu.
Na takozvanoj “Šip-šop pijaci”, najvećoj u prizrenskoj regiji, odakle se na veliko snabdijevaju vlasnici marketa i manjih prodavnica, dosta magacina je zatvoreno – javlja Radio “Dojče vele”.
Oni koji su tu, različito govore o recipročnim mjerama prema Srbiji. Zajedničko im je da robe još ima, ali se koriste rezerve. Cijene još nisu povećane, ili bar ne osjetno, ali se ne zna dokle će tako biti, ako se uskoro nešto ne promijeni.
“Brašno, koncentrat i drugu stočnu hranu, šećer i vještačko đubrivo, donedavno smo uvozili iz Srbije. Trenutno koristimo rezerve i, ako se ovako nastavi, ostaćemo bez posla i ja i još sedmorica braće sa familijama. Shvatam ja patriotske razloge, ali od nečega se mora živjeti”, kaže jedan Albanac, koji je želio da ostane anoniman.
Vlasnik drugog magacina, koji kaže da se zove Bekim, i takođe prodaje brašno, tvrdi da problema nema i ističe da je već obezbijedio alternativne dobavljače. On smatra da je “sve manje potrebe za brašnom iz Srbije jer je pšenica koja stiže iz Francuske boljeg kvaliteta od one iz Srbije”, te dodaje da se “i potrošači polako navikavaju na nove proizvođače – iz Bugarske, Makedonije i Albanije”.
Šćipon Kastrati je skoro 30 godina uvozio građevinski materijal iz Vojvodine, ali kaže da će to ubuduće činiti iz Makedonije, jer blokada čini svoje i skoro da nema ništa na lageru.