SARAJEVO, Bankarski sektor u BiH počinje da se oporavlja i bilježi prve uzlazne parametre, nakon što je u prvoj polovini ove godine dospio na dno recesije, ocijenio je predsjednik Udruženja banaka BiH Berislav Kutle.
Prema riječima Kutlea, poredeći kraj 2008. godine i mart 2011. – aktiva banaka je gotovo ista, kreditna aktivnost nije pala, a krediti su čak i nešto veći.
Na sinoćnjem neformalnom skupu Udruženja banaka i novinara, Kutle je ocijenio da preduslova za neku veću kreditnu aktivnost banaka u BiH nema, jer nedostaju pravi programi.
“Kamatna stopa u 2010. i 2011. godini manja je nego u Rumuniji, Bugarskoj i Hrvatskoj. Sa stopom od 7,98 odsto u ovoj godini ona je izuzetno niska za realno stanje u BiH”, istakao je Kutle.
On je napomenuo da će kamatna stopa morati da raste, ako država ne pomogne bankarskom sektoru.
“Stanje depozita smanjilo se u odnosu na 2008, pogotovo javnih i privatnih preduzeća. Štednja građana porasla je za 31 odsto, kapital banaka povećan je za 13 odsto, a rezervacije banaka povećane su za 119 odsto. Dobit banaka u 2008. iznosila je minus 191 milion KM, a sada za prva tri mjeseca 2011. godine iznosi 34 miliona KM, što je izuzetno malo, ali psihološki znači, jer govori da su se očistile aktive”, naveo je Kutle.
Govoreći o ekonomskom oporavku zemlje, predsjednik Udruženja banaka istakao je da BDP u BiH iznosi 24,7 milijardi KM, što je BDP manjeg evropskog grada, a bankarska aktiva 20 milijardi KM, što je aktiva jedne manje evropske banke.
“Porast BDP-a od 1,8 ili 2,8 odsto ne znači. Bez porasti BDP-a od 10 odsto nećemo moći ići u rast”, upozorava Kutle.
Prema njegovim riječima, broj zaposlenih u bankarskom sektoru stagnira, te u 2011. godini iznosi 10 276 radnika. U 2008. godini on je iznosio 11 158, ali prema njegovim riječima, nije bilo otpuštenih, već se radilo o redovnom penzionisanju.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Drago mi je da barem neko kaže realnu dimenziju naše ekonomije uporedivu sa ostatkom svijeta. Tako gledano imamo administraciju za jednu oveću državu tipa Nigerija.
“Najrealnija dimenzija” ovog sektora je da banke vec godinama rade lose!