BEOGRAD, Za prodaju državnih obveznica u inostranstvu koju planira Vlada Srbije najvažnije je da se izabere pravi momenat, da bi se postigla najpovoljnija kamatna stopa.
“Svaka zemlja koja ima budžetski deficit mora da traži načine da taj deficit finansira. Prodaja obveznica na inostranom tržištu može biti povoljnija nego prodaja na domaćem tržištu, ali može biti i mač sa dvije oštrice”, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Nikola Fabris.
On je ukazao da se prodaja evroobveznica u inostranstvu vjerovatno može obaviti po višoj kamatnoj stopa nego prodaja obveznica na domaćem tržištu, ali da u slučaju prodaje na domaćem trižstu postoji opasnost da se na taj način pokupi sva likvidnost sa trižišta, što može dovesti do usporenog privrednog rasta.
“Ja bih uvijek preporučio prodaju evroobveznica, ukoliko kamatna stopa nije neprihvatljivo visoka”, rekao je Fabris.
Vlada Srbije je 16. juna donijela odluku da počne da se zadužuje na međunarodnom finansijskom tržištu prodajom državnih obveznica u vrijednosti 700 miliona evra, od čega bi 500 miliona bilo u evrima, a 200 u dinarima.
Savjetnici u emisiji tih dužničkih papira, planiranoj za kraj avgusta ili početak septembra, biće Svjetske banke JP Morgan i Dojče banka.
Na pitanje da li je početak septembra pravi momenta za prodaju evroobveznica Fabris je rekao da je finansijsko tržište vrlo nepredvidivo.
“Crna Gora je dva puta izašla sa ponudom evroobveznica stranom tržištu. Prvi put se čekalo nekoliko mjeseci da se nađe najpovoljniji trenutak i to je upravo bio kraj avgusta”, rekao je Fabris koji je glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore. On je dodao da su pozitivna iskustva Crne Gore u prodaji evroobveznica na stranom tržištu jer je tražnja bila znatno veća od ponude, a postignuta je značajno niža kamatna stopa od one koju su predviđali konsultanti. Beta