BANJALUKA, Banke u Republici Srpskoj u 2010. godini prijavile su dvije sumnjive transakcije u iznosu od 728 hiljada maraka, dok su u 2009. godini prijavljene četiri ovakve transakcije vrijednosti 453.000 maraka, podaci su Agencije za bankarstvo RS.
Iako su banke u 2009. godini prijavile više transakcija u vezi sa pranjem novca i finansiranjem terorizma nego u 2010. godini, vrijednost tih transakcija bila je manja nego lani.
U toku 2008. godine banke u Republici Srpskoj su prijavile osam sumnjivih transakcija u ukupnom iznosu od 11,6 miliona maraka, među kojima je bilo pet priliva sredstava iz inostranstva u iznosu od 5,4 miliona maraka, tri plaćanja prema inostranstvu u iznosu 6,2 miliona, te jedno sumnjivo poslovanje banke sa trgovanjem hartijama od vrijednosti.
U 2007. godini banke su prijavile ukupno deset sumnjivih transakcija u ukupnom iznosu od 869 hiljada KM, a u 2006. godini šest sumnjivih transakcija u ukupnoj vrijednosti od 2,8 miliona KM.
Banke su u 2010. godini prijavile ukupno 72.574 transakcije u vrijednosti od 2,4 milijarde KM, što predstavlja 0,24 odsto ukupno obavljenih transakcija, odnosno 4,9 odsto vrijednosti obavljenih transakcija u bankarskom sektoru RS.
U Agenciji za bankarstvo RS ističu da je izvještavanje Agencije o transakcijama za koje je propisano izvještavanje bilo na zadovoljavajućem nivou, a da su banke izvještavanje obavljale shodno Zakonu o bankama RS.
– Upravljanje rizicima u bankama Republike Srpske, kad je u pitanju sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma je na zadovoljavajućem nivou, ali je svakako potreban kontinuiran nadzor radi održavanja i daljeg unapređenja dostignutog nivoa usklađenosti – navode u Agenciji.
Oni ističu da je sprovođenje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti na zadovoljavajućem nivou, ali da je i dalje prisutan problem ažuriranja dokumentacije kod komitenata koji su ranije uspostavili poslovni odnos sa bankom, kao i problem neadekvatnog identifikovanja izvora sredstava za otplatu kredita kod fizičkih lica.
– Tu je i problem ažuriranja registra profila komitenata, te neadekvatne primjene uspostavljenih limita u praćenju računa i transakcija – istakli su u Agenciji.
Zakon
Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti propisano je da poslove koji se odnose na sprečavanje, istraživanje i otkrivanje operacija pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti obavlja Agencija za istrage i zaštitu BiH – Finansijsko-obavještajno odjeljenje, a da nadzor nad sprovođenjem Zakona u bankama vrši Agencija. Glas Srpske