SARAJEVO, Zastupnici privrede podržavaju preporuku Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH (ESV) da javna preduzeća i organi vlasti depozite i budžetski novac pohrane u banke sa većinskim državnim kapitalom, ali ne vjeruju da će ona naići na odziv, dok u Udruženju banaka BiH ovaj prijedlog smatraju tržišno neutemeljenim.
ESV FBiH pokrenulo je inicijativu o pohranjivanju oročenih depozita i budžetskih sredstava u bankama u FBiH s većinskim državnim kapitalom s ciljem da one budu ojačane kako bi mogle snažnije podržati privredu, koja se neprestano žali na uslove što ih nameću komercijalne banke.
“Na sjednici ESV-a u ponedjeljak je utvrđen zaključak u formi prijedloga, preporuke. Šta će od toga biti tek ćemo vidjeti”, kazali su danas u Union banci, u kojoj Federacija BiH ima 91,4 odsto vlasništva, ne polažući velike nade u ovu inicijativu.
Smatraju da bi bilo dobro da se ova ideja, koja je i do sada više puta isticana, realizuje, a prije svega da se omogući domaćim bankama sa državnim kapitalom da ravnopravno sa drugima učestvuju na tenderima.
“Ne tražimo ništa posebno, čak niti izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH, samo fer igru u kojoj ćemo se nadmetati sa drugima u ponudi najpovoljnijih uslova”, rekao je Mirsad Šatrović, predstavnik Union banke, koji je prisustvovao sjednici ESV-a.
Ističe da su u postupcima javnih nabavki često postavljani diskriminatorski uslovi koji su eliminisali Union banku kao banku u većinskom državnom vlasništvu. Jedan od tih uslova je posjedovanje certifikata o uključenju u program osiguranja depozita.
“Kada smo taj cerifikat pribavili, više ga niko nije tražio, ali su postavljani novi uslovi poput visine ukupnog kapitala, bruto i neto dobiti, a što nije propisano zakonom i potpuno je neprihvatljivo”, naglasio je Šatrović.
Avdo Rapa, potpredsjednik Privredne komore FBiH, kaže da ova institucija podržava korištenje domaćih proizvoda i usluga, pa tako i inicijativu da depoziti javnih preduzeća budu pohranjeni tamo gdje će biti u funkciji privrede.
“Propisi ne idu na ruku domaćim bankama, ali puno toga može se postići prilikom definisanja tendera”, kaže Rapa, ali i ističe da ovaj problem treba sistemski rješavati, jer je poznato da u FBiH nema jake domaće banke koja bi bila u funkciji razvoja privrede.
U Udruženju banaka BiH kažu da u prijedlogu, koji doduše još nije dobio zvaničnu formu, nema ničeg ni socijalnog ni ekonomskog.
“Ako javna poduzeća drže novac u bankama s privatnim vlasništvom, onda to ne čine zbog ljubavi, nego iz čistog interesa. Tržište je slobodno i otvoreno i ako se banke od politike i izvršne vlasti budu dijelile na državne i privatne, rezultat će biti jako loš”, istakao je Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH.
Ističe da vlasnik odlučuje gdje će svoja sredstva deponovati, te stavove i usmjerenja u tom pogledu, a koja ne korenspondiraju s tržištem, naziva nedostatkom ideja i populizmom.
Novac EP BiH u 12 banaka
Javno preduzeće “Elektroprivreda BiH” ima oročenih 235,7 miliona KM u bankama.
“Kada je Union banka postala depozitarna, mi smo jedan dio novca pohranili u ovoj banci”, kaže Fahro Memić, portparol EP BiH.
Dodaje da je EP BiH sredstva investicionog karaktera rasporedila u 12 banaka i da su pohranjena tako da u svakom momentu mogu biti povučena, uz minimalnu kamatnu stopu.
U “BH Telecomu” kažu da imaju oročena sredstva u tri banke s pretežno domaćim kapitalom, a među njima i u “državnim” bankama Union i BOR banci, ali njihovu visinu nisu naveli.
U JP “Autoceste” kažu da nemaju trenutno oročenih sredstava u bankama, te da će o preporuci ESV-a moći detaljnije govoriti kada dobiju zvanične informacije. Nezavisne novine