BEOGRAD, Nacrt zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga u potpunosti je u skladu s direktivama Evropske unije, rekli su u Narodnoj banci Srbije za Emg.rs. Dio propisa su postala i određena zakonska rješenja pojedinih članica EU s ciljem da potrošačima bude pružena sveobuhvatna zaštita, navode u toj instituciji.
Polemiku je izazvalo i rješenje po kom potrošač, ako izgubi kreditnu karticu ili mu je ukradu, ne duguje banci više od 150 evra čak iako se zloupotreba desi prije no što je prijavljen nestanak. Bankari, naime, za novi broj magazina Ekonom:east kažu da je to poziv na kriminal.
U NBS kažu da je takvo rješenje u skladu s propisima EU. Korisnik je obavezan, objasnili su u NBS, da odmah prijavi krađu. „Prije prijave krađe, gubitka ili zloupotrebe korisnik može snositi gubitke nastale po osnovu neovlašćene upotrebe platne kartice najviše do 150 evra u dinarskoj protivvrijednosti, osim ako je učestvovao u njihovom nastanku čineći zloupotrebu ili ih je izazvao krajnjim nemarom i nepoštovanjem ugovorom preuzetih obaveza“, navodi se u odgovorima za Emg.rs.
Bankama i lizing-kućama, takođe, ne odgovara da korisnik u roku od 14 dana bez ikakve naknade i obrazloženja može da raskine ugovor. U NBS su rekli da je to standard i u EU iz koje potiču banke koje posluju na ovdašnjem tržištu.
Kada zakon zaživi ugovori će morati da budu jasni, precizni i nedvosmisleni. Ugovori neće smijeti da sadrže odredbu koja upućuje na poslovnu politiku kad se radi o bitnim elementima ugovora.
O svakoj promjeni, banke će morati da obavijeste klijenta 15 dana prije promjene. Gašenje računa i kartica, će za razliku od trenutne situacije biće besplatno. Korisnik će takođe u svakom trenutku moći prevremeno da otplati kredit, a u pojedinim slučajevima bez dodatne naknade ili maksimalnom provizijom od jedan odsto, dok se one sad kreću od tri do pet odsto. Banke takođe neće smijeti jednostrano da izmjene bitne elemente ugovora, niti da ga raskinu piše u Nacrtu. Emg.rs