SALCBURG, Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader odbacio je danas pred sudijom saveznog suda u Salcburgu sve optužbe koje mu se stavljaju na teret, potvrdio je njegov advokat Verner Supan.
Sanader je rekao da nije bio u bjekstvu, već da je prilikom hapšenja bio na povratku za Zagreb i da se htio predati na granici, ali ga je austrijska policija preduhitrila.
Sud je novo saslušanje sazvao za 14 dana, što znači da Sanader, najvjerovatnije, neće biti izručen Hrvatskoj u naredne dvije sedmice.
Supan je rekao novinarima da on i njegov klijent razmišljaju da prihvate pojednostavljeni postupak izručenja, ali da se o tome danas nisu izjasnili. “Sanader je bio izuzetno koncentrisan tokom saslušanja”, rekao je Supan za austrijsku agenicju APA nakon Sanaderovog saslušanja koje se završilo nešto prije 14.00 časova.
Supan je još juče izjavio da se Sanader neće protiviti izručenju i da “jedva čeka da se vrati u Zagreb kako bi raščistio sve stvari”.
Sanaderu je sudija saveznog suda u Salcburgu odredio zadržavanje u ekstradicijskom pritvoru u trajanju od 14 dana. Nakon dolaska u pritvor, Sanader je zatražio da mu se donesu lijekovi. On je objasnio da nije u nekom posebno lošem stanju, već mu trebaju lijekovi koje inače pije, jer je cijela situacija za njega veoma stresna.
Bivši hrvatski premijer je osumnjičen za zloupotrebu položaja i ovlaštenja i umješanost u više korupcijskih afera, zbog čemu je Županijski sud u Zagrebu odredio jednomesečni pritvor. On je u petak ujutro napustio Hrvatsku preko slovenačke granice i za njim je raspisana međunarodna potjernica.
Osumnjičen je da je iskoristio premijersku dužnost za ostvarivanje imovinske koristi i udruživanje u zločinačku organizaciju, koja je raznim mehanizmima pogodovala pojedincima i “izvlačila” ogroman novac iz državnih i javnih poduzeća, koji je završavao u privatnim džepovima i crnim fondovima vladajućeg HDZ-a.
Iako se već mjesecima nagađalo da će zbog svega toga završiti iza rešetaka, mnogi nisu očekivali da će i Sanader, po već viđenom “hrvatskom scenariju”, pobjeći preko granice, kao Branimir Glavaš, Miroslav Kutle i mnogi drugi.
Politički analitičari u Zagrebu saglasni su da do takvog ishoda sigurno ne bi došlo da Hrvatska nije u procesu pristupanja Evropskoj uniji, koja je čvrsto postavila kriterijume za vladavinu prava.