BEOGRAD, Cijena pšenice na tržištu u Srbiji dostigla, a donekle i prestigla 25 dinara po kilogramu bez PDV. Brašno tip 500, od kojeg se proizvodi hljeb, prodaje se i po cijeni od 31 do 34 dinara za kilogram, takođe, bez PDV. Cijena pšenice je od žetve, kada je plaćana 13 dinara za kilogram, porasla za 12 dinara. Ovakav rast cijene, kako upozoravaju stručnjaci, gotovo sigurno će dovesti i do nove, skuplje cijene hljeba.
Iz Unije pekara su ranije poručili da će cijena hljeba sasvim izvjesno pratiti cijenu žita. Da ne treba računati sa starim cijenama vekne i u idućoj godini posredno je najavio i ministar trgovine Slobodan Milosavljević rekavši da cijena brašna neće rasti narednih tri-četiri mjeseca, bar dok se ne potroši i samelje prošlogodišnje žite koje je otkupljivano po nižim cijenama.
Cijena žita je, sada, na tržištu gotovo duplo veća nego lani a do prije samo mjesec dana pšenica je koštala oko 18 dinara. Tome se, međutim, najmanje raduju zemljoradnici koji od toga i nisu imali značajnije koristi. Berićet su pokupili trgovci jer su ratari žito prodavali za 13 dinara odmah poslije žetve. Sa druge strane, i kriza je učinila svoje tako da mnogi nisu imali neophodnih 300 evra po hekatru koliko je bilo potrebno…
– Situacija koju sada imamo na tržištu može da dovede samo do daljeg rasta cijene pšenice – ističe Vukosav Saković, direktor poslovnog udruženja “Žita Srbije”. – Pšenica u Srbiji je, već sad skuplja od pšenice u Mađarskoj, koja se prodaje za oko 23 dinara po kilogramu, tako da bi pravo rješenje bilo da se, bar ne neki kraći period, smanje ili ukinu dažbine na uvoz pšenice, kako bi se cijena prilagodila zemljama u okruženju.
Žarko Galetin, direktor novosadske Produktne berze, napominje da su veće količine pšenice u Srbiji uskladištene kod nekoliko velikih trgovaca, koji su ujedno i veliki skladištari, ali i da je cijena naše pšenice sada među najvišima u Evropi.
Stao izvoz
Skok cijene pšenice, kako upozoravaju u “Žitima Srbije”, već je zaustavio izvoz pšenice iz naše zemlje. – U novembru je izvezeno samo 6.446 tona pšenice, i to u Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i Crnu Goru – navode u udruženju. – U avgustu, kada smo imali najveći izvoz, na stranim tržištima je završilo 102.059 tona pšenice i 13.620 tona brašna. Novosti