BEOGRAD, Vlasnik Svislajona Rodoljub Drašković na pitanje kakvo je iskustvo imao tokom dvije i po godine poslovanja na tržištu Hrvatske sažeto kaže – „grozno“.
“Jeste da smo mi prva srpska firma sa srpskim kapitalom u Hrvatskoj, ali naša iskustva na hrvatskom tržištu su vrlo loša“, kaže on.
Naime, dok u Srbiji trenutno posluje oko 200 hrvatskih firmi, sa ove strane Dunava je u Hrvatsku uspjela da uđe samo jedna kompanija. U pitanju je Svislajon Takovo koji je investirao oko 20 miliona evra u konditorsku industriju u Sisku.
Drašković objašnjava da mu se „roba u Hrvatskoj maržira sa 300 posto kako bi se dokazalo hrvatskim potrošačima kako je naša roba skupa i da nije konkurentna na tržištu“.
„Najočigledniji problem je taj da nama banke saopštavaju da se promijenio vlasnik, da više nije Hrvat nego Srbin, i da ne može da koristi subvecionisani kredit koji je realizovan prije privatizacije, odnosno prije kupovine firme u Hrvatskoj, i da nam ispostave fakturu za sve subvencije koje je ta firma dobijala po osnovu investicionog kredita dok je imala hrvatskog vlasnika“, dodaje on.
Rodoljub Drašković na osnovu sopstvenog iskustva zaključuje da se kako kaže „radi sistematski da se ne puste korijeni ni jednoj srpskoj firmi u Hrvatskoj“.
On smatra da predsjednik Tadić i njegovi dobri odnosi sa Ivom Josipovićem neće uspjeti da u mnogome za sada promjene tu situaciju. „Mislim da vlada Hrvatske vodi glavnu riječ, a ne predsjednik Hrvatske. Tadić je otišao sa najboljim namjerama i pozdravljam njegov odlazak tamo“, kaže vlasnik Svislajona.
„Mi pripadamo jednom regionu, jednom podneblju i sudbina nam je potpuno ista, ali očigledno da u Hrvatskoj postoje lobiji koji ne dozvoljavaju prodor ni srpskog kapitala ni srpskih roba na hrvatskog tržište i da se to radi perfidno i organizovano“, naglašava Rodoljub Drašković.
On zaključuje da „kada ne bi bilo politčkog uticaja i kada bi se prepustilo privrednicima i biznismenima i potrošačima, bilo bi perspektive i obostanog interesa za razvoj privrednih odnosa. Sve dok bude bilo upliva politke u privredne i tržišne tokove ne vjerujem da će biti napretka“.
Tadić i Josipović na Biznis forumu
Čelnici privrednih komora Hrvatske i Srbije, Nadan Vidošević i Miloš Bugarin, govoriće na otvaranju Biznis foruma preduzetnika iz dvije zemlje u Zagrebu, a učesnicima tog skupa obratiće se i predsjednici Srbije i Hrvatske, Boris Tadić i Ivo Josipović.
Uprkos pozitivnim pomacima, struktura srpskih roba u trgovini sa Hrvatskom je još uvek nepovoljna, a privrednici se žale na loše uslove za plasman srpskoj kapitala u Hrvatskoj, a nerješena su i imovinsko-pravna pitanja preduzeća, ističu u PKS. U Srbiji sada, prema podacima PKS, posluje više od 200 hrvatskih firmi, a u Hrvatskoj ima samo desetak predstavništava srpskih preduzeća.
Prema podacima PKS, obim robne razmjene između dvije zemlje je u proteklih sedam godina uvećan više od sedam puta. U ostvarenoj robnoj razmjeni Srbije sa svijetom, Hrvatska se nalazi na 10. mjestu u 2009. godini, sa ukupnim obimom prometa od 689 miliona dolara, dok je u ukupno ostvarenom izvozu Hrvatska na desetom mjestu, a po visini uvoza na 11. mjestu.
Srbija i Hrvatska su od januara do septembra 2010. godine ostvarile robnu razmjenu u vrijednosti od 472,3 miliona dolara, što je za 3,3 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period, navodi se u analizi PKS.
Srpski privrednici s Tadićem u Zagrebu
Predsjednik Boris Tadić poveo je sa sobom u dvodnevnu posjetu Hrvatskoj i nekoliko desetina privrednika iz Srbije koji učestvuju na biznis forumu u Zagrebu. Na forum se navodno prijavilo oko 70 biznismena iz Srbije i gotovo 60 iz Hrvatske što predstavlja najveći susret privrednika dvije zemlje u protekloj deceniji.
U radu Biznis foruma u Zagrebu učestvovaće predstavnici 40 hrvatskih i više od 70 srpskih preduzeća, instituta, banaka i regionalnih komora, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS). Najavljeno je da će na Biznis forumu u Zagrebu, koji će se održati u Privrednoj komori Hrvatske, učestvovati i srpski ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević i ministar privrede rada i preduzetništva u hrvatskoj vladi Đuro Popijač. B92