BEOGRAD, Vlada Srbije na jučerašnjoj sjednici nije donijela odluku o interventnom uvozu mlijeka, iako je ministar trgovine najavljivao da će na taj način riješiti nestašicu.
Proizvođači mlijeka ističu da uvoz nije rješenje za nestašicu mlijeka, već da im na taj način država samo potvrđuje da se ne bavi ozbiljno ovim problemom.
Vlada je trebalo da odluči hoće li se uvoziti finalni proizvod ili da Direkcija za robne rezerve uveze sirovo mlijeko pa da se ono u našim mljekarama preradi kao dugotrajno.
Izvjesno je da to najvjerovatnije neće biti mlijeko iz Evropske unije, pošto bi, prema računici ministra trgovine, ono bilo skuplje od domaćeg. Kada je u pitanju uvoz iz okolnih zemalja, sa kojima imamo trgovinu oslobođenu od carina, ekonomisti upozoravaju da bi već neko uvozio to mlijeko i prodavao ga da je ono jeftinije od domaćeg.
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević ranije je najavio da postoje tri moguća rješenja: da se uveze mlijeko kao finalni proizvod, da Direkcija za robne rezerve uveze sirovo mlijeko pa da se ono u našim mljekarama preradi kao dugotrajno, a treća da se za određenu količinu na mjesec dana ukinu carine i prelevmani.
“Problem sa ovom mjerom je što ona problem još više produbljuje. Šaljete jasnu poruku proizvođačima koji će biti najveći gubitnici da njihovo mlijeko u stvari ni ne treba, potrošačima da oni moraju da plate skupo mlijeko, a koliko sam informisan, ni same mljekare nisu svijesne da su one jedine koje će na kraju morati da rade distribuciju”, kaže Goran Živkov, savjetnik Programa Ujedinjenih nacija za hranu.
Proizvođači mlijeka ističu da se ovakvom mjerom ne rješava problem nestašice i da mlijeka u Srbiji neće biti dovoljno sve dok poljoprivreda u državi ne bude strategijski riješena.
“Mi ćemo mlijeko proizvoditi, mi ćemo mlijeko predavatii, nećemo ga prosipati. Međutim, mi već pet godina radimo sa gubicima. Problem je i na najsavremenijim farmama po najvišim evropskim standardima u proizvodnji mlijeka, a ne mogu ni da zamislim kako je na drugim farmama ili kod individualnih proizvođača. Sve te najave da će se ovo razriješiti za dvije-tri nedjelje su gluposti”, kaže Ljubiša Jovanović, iz Udruženja proizvođača mlijeka.
Mljekari podsjećaju da su još prije dvije godine, kada su im ukinute subvencije, upozoravali da se proizvodnja mlijeka u Srbiji sve manje isplati, da gomilaju gubitke i da će sve više proizvođača odustajati od ove djelatnosti. To, kako kažu, ne rješava jedna ili dvije uredbe. B92