BEOGRAD, U Vladi Srbije kažu da nema novca, niti se razmišlja o ispunjenje zahtjeva sindikatima policije i pravosuđa.
– Rebalansom budžeta nije predviđena mogućnost povećanja masa zarada kod bilo kog budžetskog korisnika, uključujući tu i zaposlene u pravosuđu, prosvjeti ili policiji – potvrđeno je u nadležnom Ministarstvu finansija. To, praktično, znači da nijedna institucija države neće biti u prilici da u ovoj godini poveća zarade svojih zaposlenih.
Kako je rečeno, preraspodjele koje će se izvršiti u odnosu na budžet za ovu godinu, a koje su najavljene, odnose se isključivo na ranije dogovorene namjene kakve su, na primjer, isplata jednokratne naknade penzionerima u ukupnom iznosu od 6,83 milijarde dinara, 1,5 milijardi dinara za programe namjenjene socijalno ugroženima, 1,4 milijarde dinara za rješavanje problema nestašice mlijeka i oko četiri milijarde dinara za nastavak programa subvencionisanih kredita privredi i građanima. Rebalans, kako je potvrđeno, predviđa i izmirivanje duga Skupštine Srbije prema RTS, za usluge obavljenih TV prenosa, u ukupnom iznosu od oko 350 miliona dinara.
– Jasno je da i policija i pravosuđe, a čiji sindikati ovih dana traže drugačiji tretman u odnosu na ostale budžetske korisnike, imaju svoje specifičnosti, ali je, takođe, neminovno da se ispoštuju ranije utvrđeni prioriteti Vlade – rečeno je povodom održanog protesta sindikata zaposlenih u MUP-u, u Nemanjinoj 11.
Vlada jeste, kako je potvrđeno, prije nekoliko dana donijela odluku da se započnu pregovori o izuzimanju policijskih službenika iz pravila koja važe za sve zaposlene u javnom sektoru.
– To jeste, na određen način pokušaj da se dođe do pravednijeg kolektivnog ugovora koji bi poštovao specifičnosti profesije, a pregovori sa sindikatima trebalo bi da se okončaju u kratkom roku – objašnjavaju u Vladi, ali isključuju mogućnost da će se policajcima u ovoj godini povećati „zamrznuti“ dohoci.
Sindikalci zaposlenih u MUP-u smatraju da zaključak Vlade, kojim se prava zaposlenih u ovoj instituciji rješavaju izmjenama i dopunama kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike nije ono što će policajcima donjeti bolji standard. Sindikat MUP-a traži i da se policiji obezbijede odgovarajuće uniforme i tehnička sredstva za rad, kao i da se iz procedure povuče Prijedlog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju čije odredbe su, po njima, loše za policajce.
Mada su delegaciju sindikata policije primili u Generalnom sekretarijatu Vlade, teško da će, kako je nezvanično rečeno, biti prilike da se u ovoj godini značajnije poboljša materijalni položaj zaposlenih u policiji.
– Slično je i sa pravosuđem – konstatuju u Vladi. – Uz to čak, ljudi na odgovornim pozicijama u pravosuđu izuzeti od odluke Vlade, a prema kojoj svi oni koji platu primaju iz budžeta ne mogu zarađivati više od šest prosječnih zarada u Srbiji. Zato je i moguće da sudije danas imaju veće zarade od premijera ili predsjednika države.
Protest u civilu
Pripadnici Policijskog sindikata Srbije protestovali su ispred Vlade Srbije, u civilnim odjelima noseći transparente sa preteženo sindikalnim zahtjevima i nazivima svojih jedinica.
Legalna povećanja
Kako je potvrđeno u Ministarstvu finansija, povećanje zarade predsjednice Vrhovnog savjeta sudstva Nate Mesarović apsolutno je legalno. – O izvršenju budžeta u ovoj instituciji brine Ministarstvo pravosuđa – podsjećaju u Ministarstvu finansija i dodaju da je u budžetu za ovu godinu izdvojeno više novca, jer je bilo planirano povećanje broja sudija u pomenutom sudu, a koje se nije dogodilo. Novosti