BEOGRAD, Neće nastati problem s Telenorom zbog usvajanja novog zakona o elektronskim komunikacijama, kaže ministarka za telekomunikacije.
Ministarka Jasna Matić kaže da nema bojazni da bi Telenor mogao da tuži Srbiju.
“Novim zakonom predviđeno je da članovi Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije nastave da obavljaju funkciju do izbora novih članova”, objasnila je ministarka.
Predsjednik UO RATEL Jovan Radunović izjavio je za Danas da je svim članovima Upravnog odbora istekao mandat i da ne bi mogli da nastave da obavljaju tu funkciju ukoliko bi Skupština usvojila novi zakon o elektronskim komunikacijama prije izbora novih članova.
Kako tvrdi, u novom zakonu nije predviđena ista mogućnost kao u sadašnjem da članovi UO nastave da rade i donose odluke do izbora novih.
Predviđeno je, naime, da se raspiše novi konkurs koji bi trajao najmanje šest mjeseci. U tom periodu, tvrdi Radunović, ne bi imao ko da donosi odluke, što bi onemogućilo Telenor da počne da radi u fiksnoj telefoniji do kraja januara 2011. što je obaveza po licenci koju su dobili. Zbog toga bi Telenor, smatra Radunović, imao puno pravo da tuži državu i traži višemilionsku odštetu.
Matić: RATEL “čita zakon”, ali ministarstvo ga piše
Matić demantuje tvrdnje Radunovića i ističe da je i u novom zakonu omogućeno da članovi UO nastave da rade i donose odluke.
“Problem nije zakonski već druge prirode. Sadašnji članovi UO bi imali legalitet da rade, ali oni smatraju da po isticanju mandata nemaju legitimitet da donose odluke. Svakako nije dobro da članovi UO nemaju mandat, ali će moći da donose odluke. Takva vrsta vakuuma u kojoj ne bismo imali UO regulatornog tela bila bi neoprostiva i nedopustiva”, naglašava Matić.
Na opasku da je Radunović to izjavio pozivajući se na čitanje zakona, ona odgovara da je predsjednik UO čitao zakon, ali da ga je Ministarstvo pisalo.
Ona podsjeća i da izbor novih članova ne zavisi od nje. Ministarstvo za telekomunikacije obraćalo se Vladinoj kadrovskoj komisiji sa inicijativom za pokretanje pitanja izbora članova UO RATEL-a, ali se ta tačka još nije našla na dnevnom redu. Matić ističe da će Ministarstvo intenzivno raditi na tom problemu kako bi RATEL što prije dobio UO. Prijedlog članova bi trebalo da usvoji Vlada, a potom i Skupština.
“Iako sednica parlamenta počinje u ponedeljak glasanja o zakonu neće biti barem još 15 dana tako da ima vremena da do tada budu izabrani novi članovi”, naglašava Matić i izražava nadu da će neki od sadašnjih članova biti reizabrani kako bi se ostvario institucionalni kontinuitet.
S druge strane, Matić se slaže sa konstatacijom Radunovića da bi problem u sporu Telekoma i Telenora mogao da bude i nedostatak sudske prakse u oblasti kojom se bavi RATEL.
On je podsjetio da sprovođenje odluka RATEL-a biva zaustavljeno privremenim mjerama suda koji zbog bojazni da pogrešno ne presudi donosi odluke o obustavi rješenja regulatornog tijela. Radunović očekuje da Telekom pokuša da ospori predstojeću odluku RATEL-a u slučaju spora sa Telenorom oko interkonekcije i da norveška kompanija i na taj način bude spriječena da počne da radi.
“Pravo je suda da donosi odluke, ali privremene mere obustave jako loše utiču na regulisanje tržišta. Operateri mogu to da koriste čak i kada znaju da nisu u pravu. Može da se dogodi da Telekom pokuša da ospori odluku RATEL-a, ali nadam se da to neće da se dogodi”, ističe Matić. Danas