BRISEL, Budžetska štednja evropskih vlada u svrhu borbe protiv dužničke krize je otišla predaleko i mogla bi da izazove ekonomsku depresiju, kažu evropski sindikati.
Radnici planiraju proteste ili čak obustavu rada širom Evropske unije za 29. septembar, kad se održava sastanak ministara finansija Evropske unije.
U nekim zemljama zabilježeni su značajni socijalni nemiri zbog oštrog smanjenja javne potrošnje, što uključuje smanjenje plata u javnom sektoru, penzija i olakšica.
Gotovo svih 27 članica Unije nastoje da smanje potrošnju i dugove kako bi spriječili širenje finansijske krize koja preti da ugrozi zajedničku evropsku valutu i koja je posljednjih nedelja izazvala pad vrijednosti evra i akcija.
Monks je nakon sastanka predstavnika radnika, velike evropske unije poslodavaca i predsjednika Evropske komisije Žoze Manuel Baroza izjavio da je zatražio razgovore “iz očaja i zabrinutosti za budućnost privrednog rasta u Evropi, s obzirom da sve zemlje, a ne samo one u problemima, smanjuju budžete i potrošnju”.
“Sve države istovremeno smanjuju potrošnju, što su radile i 1931, a to je izazvalo Veliku depresiju. Najveću štetu će pretrpeti radna mesta, a posebno plate zaposlenih u javnom sektoru i penzije”, upozorio je Monks.
Stopa nezaposlenosti je u 16 država koje kao valutu koriste evro dostigla u aprilu desetogodišnji maksimum od 10,1 odsto. Evropa se izvukla iz recesije, ali je zbog sporog oporavka malo vjerovatno da će kompanije u bližoj budućnosti početi da zapošljavaju veći broj radnika. Tanjug