BEOGRAD, U prva četiri mjeseca ove godine po osnovu akciza na naftne derivate prihodovano oko 23 milijarde dinara, odnosno po pet, šest milijarde dinara mjesečno.
Pomoćnik direktora poreske uprave Srbije Zoran Vasić izjavio je da je “to je za 700 do 800 miliona dinara mesečno manje nego u istom periodu prošle godine”.
“Nivo poreskog opterećenja u Srbiji nije viši nego u zemljama u okruženju ali je rafinerijska cena visoka, jer se kasni u modernizaciji rafinerije”, kaže predsjednik UO kompanije Nafta Nebojša Atanacković.
On je mišljenja i da ne postoji velika mogućnost za promjenu akcizne politike i dodao da je uredba o formiranju cijena naftnih derivata na osnovu koje se cijene usklađuju na 30 a ne na 15 dana kontraproduktivna, jer se u praksi dešava da danima niže cijene derivata a da građani plaćaju skuplje gorivo.
Predstavnik Naftne industrije Srbije Vadim Kudrjavčev je kazao da ne vjeruje da će nakon otvaranja tržišta 1. januara 2011. godine doći do smanjenje cijena goriva.
On je kazao da će nakon završetka modernizacije naftne rafinerije u Pančevu 2012. godine, svi derivati koji se budu proizvodili biti evro kvaliteta i da će obim proizvodnje moći da zadovolji potrebe sopstvene mreže benzijskih stanica NIS-a, ali i partnera kompanije.
Kudrjavčev je najavio i da u junu NIS planira da prestane sa proizvodnjom motornog benzina koji sadrži olovo, što je kako je kazao, doprinos rješavanju ekoloških problema u regiona.
Predsjednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi Milan Rakić, koji nije učestvovao na okruglom stolu, kazao je novinarima da je potpuno pogrešan sistem obračuna akciza, jer se akcize obračunavaju po litru, što kako je kazao, direktno podstiče smanjenje potrošnje.
On je kazao i da je jedan o razloga visoke cijene goriva pogrešna uredba o formiranju cijenama, koja u osnovi ima obračun sirove naftne a ne derivara.
Ukoliko bi vlada privatila njihove sugestije, kako je kazao, cijena litra goriva bi se smanjila po litri za 8 do 12 dinara. Beta