BEOGRAD, Rast cijena goriva i slabljenje domaće valute mogu izazvati poskupljenje mnogih proizvoda.
U uslovima smanjene kupovne moći potrošača poskupljenje goriva prijeti da izazove teške posljedice, slažu se srpski privrednici.
Od početka godine cijena goriva u Srbiji povećana je čak sedam puta, a zbog rastućeg kursa evra na našem tržištu, proizvođači sve teže održavaju postojeći cjenovni nivo.
Radoslav Veselinović, predsjednik Galeb grupe za Danas kaže da će zbog poskupljenja cijena repromaterijala i energenata kao i zbog rasta kursa evra morati da povećaju cijene svojih proizvoda na domaćem tržištu.
“Transporta preduzeća koja se bave izvozom, zbog cena su manje konkurentna na stranom tržištu. Zbog svega toga privrednici sa priličnom zebnjom gledaju na budućnost”, ističe Veselinović.
Dragoljub Vukadinović, predsjednik kompanije Metalac kaže da ne očekuje da će doći do rasta cijena u slučaju da ne bude drugih poskupljenja. Međutim, dodaje Vukadinović, u slučaju da pored goriva skoče i cijene drugih energenata, trebalo bi očekivati rast cijena domaćih roba. On dodaje da poskupljenja može da izazove i kurs evra.
“Naime, ako on nastavi da raste ovom brzinom, privrednici će biti prinuđeni da koriguju cene svojih proizvoda”, ističe Vukadinović.
UPS: Hljeb za sada neće poskupjeti
Zoran Pralica, predsjednik Unije pekara Srbije naglašava da stalni rast cijena energenata kao i drugih proizvoda i usluga smanjuje kupovnu moć potrošača i povratno izaziva smanjenje proizvodnje.
“Od januara do danas, a takav je slučaj ne samo kod nas već u mnogim industrijskim granama, proizvodnja je opala za 20 do 30 odsto. Kupovna moć je veoma smanjena i neke kolege su na to odgovorile snižavanjem cena pekarskih proizvoda. Ne očekujem da će hleb poskupeti već u ovom trenutku. Međutim, s obzirom na rast cena goriva, raznih usluga i kursa evra, za najviše četiri do pet meseci nastupiće eskalacija krize, odnosno doći će do masovnog poskupljenja privrednih proizvoda. S obzirom na slabu kupovnu moć, postavlja se pitanje da li će to biti izdržljivo za građane”, ističe Pralica.
Opada promet u trgovini
Milena Radulović, PR trgovinskog lanca Jabuka kaže za Danas da u tom preduzeću nemaju zvaničnih najava da će njihovi dobavljači podići cijene svojih roba.
“Za sada nas niko nije obavestio da će podići cene svojih proizvoda. Iz medija sam saznala da neki proizvođači planiraju da dignu cene, pa se tako može čuti da će skočiti nabavna cena svinjskog mesa”, kaže Radulovićeva.
Ona objašnjava da je situacija takva da je kupovna moć potrošača smanjena. “U poslednjih mesec dana promet je opao za 10 do 15 odsto i primetno je da građani kupuju samo najosnovnije prehrambene proizvode. Kupuje se uglavnom jeftinije svinjsko i pileće meso, dok je promet skupljih mesnih proizvoda znatno opao”, objašnjava ona i dodaje da ipak ne vjeruje da će cijene biti podignute, jer se to nikome ne isplati.
Radulovićeva kaže da je potrebno da proizvođači, uvoznici, trgovci i predstavnici vlasti naprave dogovor na koji način izaći iz krize koja je nastala poskupljenjem goriva i rastom kursa evra kako bi se potrošači zaštitili na najadekvatniji način. Danas