BEOGRAD, Vlada bi u strategiji privrednog razvoja trebalo da utvrdi stope održivog rasta po kojima bi srpska privreda mogla da napreduje, kaže ekonomista Dragan Đuričin.
Đuričin je rekao da je nivo duga Srbije visok u odnosu na stepen izvoza, kao i da se spoljni dug približava nivou od 80 odsto BDP-a.
Srbija se u ovom trenutku, prema riječima Đuričina, “nalazi u kombinovanoj krizi, odnosno i krizi tranzicionizma koja traje već 20 godina, jer još nije dostignut nivo BDP -a iz 1989. i nije povećana konkurentnost”.
Đuričin je istakao da se u narednom periodu privredni model Srbije ne može naslanjati na strane direktne investicije, niti prihode od privatizacije koja je u najvećoj mjeri završena.
On je ocijenio da je dobro što privatizacija javnog sektora u Srbiji nije završena i što se kroz ulaganja u taj sektor ekonomije može računati na privredni rast u našoj zemlji.
Đuričin je naglasio da se to prije svega odnosi na oblast energetike, zatim selektivne dijelove prehrambene industrije i poljoprivrede, a treći takav sektor je infrastruktura.
Prema njegovim mišljenju, Srbija ne treba da uzima kredite za izgradnju infrastrukture bez da se opredijeli za koncesije i tako pruži priliku stranim ulagačima da se uključe u taj proces.
Đuričin je istakao da Srbija više ne može da se oslanja na model jake valute u slaboj ekonomiji, već na fleksibilan kurs dinara.
On je ukazao da su dešavanja na globalnim finansijskim berzama posljednjih nedelja potvrdila da će izlazak iz tekuće privredne krize biti u obliku duplog W, jer je poslije varljivog oporavka i u situaciji novog pada, tržište kapitala priznalo drugi talas recesije, zaključio je Đuričin. Tanjug