BANJA LUKA, Vrijednost stranih investicija u BiH u prva tri mjeseca ove godine iznosi 67,4 miliona evra, što je za 25 odsto manje nego u istom periodu 2009. godine, podaci su Agencije za promociju stranih ulaganja (FIPA).
Najnoviji izvještaj Konferencije Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju (UNCTAD) pokazao je da je zbog ekonomske krize, priliv stranih ulaganja u svijetu u 2009. godini smanjen za 39 odsto u odnosu na godinu ranije.
U FIPA kažu da je prema ovom izvještaju, pad stranih investicija u 2009. godini pogodio i bogate i siromašne zemlje, pa tako i BiH.
– U prva tri mjeseca najveći priliv investicija u BiH zabilježen je iz Hrvatske i to 15,6 miliona evra i Austrije 15,1 milion evra. Značajan broj investicija stigao je iz Mađarske koja je u BiH uložila 11,2 miliona evra, Poljske 7,4 miliona, te Slovenije sa 5,7 miliona evra – istakli su u FIPA.
Navode da je najviše investicija pristiglo za sektor proizvodnje, trgovine i usluga.
– U BiH je u 2009. godini priliv stranih ulaganja iznosio 452 miliona evra, što predstavlja smanjenje od 36 odsto u odnosu na 2008. godinu – naglasili su u FIPA.
Dodali su da bi 2010. godina trebalo da donese poboljšanja u sferi investiranja, samo ako se sprovedu sveobuhvatne reforme u oblasti poslovnog okruženja.
– Planirana privatizacija strateških preduzeća tokom 2010. godine, trebalo bi da doprinese većem prilivu inostranog novca – kazali su u FIPA.
Naglašavaju da se prema interesovanju investitora BiH ne može porediti sa razvijenijim zemljama, te da BiH ipak raspolaže značajnim prirodnim resursima koji su zanimljivi investitorima.
– Tu su prije svega energetski resursi za koje u posljednje dvije godine vlada veliko interesovanje ulagača. Osim toga, tu su i infrastruktura, turizam, metaloprerađivački sektor – kažu u FIPA.
Dodala je da BiH, kao i sve zemlje u regionu, imaju imidž nesigurnih destinacija za ulaganje.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Vujo Vukmirica kaže da je razlog smanjenja investicija u BiH, već drugu godinu zaredom, složena politička situacija u zemlji.
– I u budućem periodu biće teško postići veći priliv investicija, naročito zbog toga što je grčka kriza negativno uticala na globalnu monetarnu situaciju – rekao je Vukmirica.
Region
Investicije i u zemljama u regionu značajno su smanjene početkom ove godine. U prva dva mjeseca ove godine investicije u Bugarskoj pale su za više od dvadeset puta, u odnosu na isti period lani i iznose 28 miliona evra, podaci su Bugarske narodne banke. U prva dva mjeseca prošle godine investicije su iznosile 555 miliona evra. Neto strane direktne investicije u Crnoj Gori iznosile su u prva dva mjeseca ove godine 55 miliona evra i bile su 8,8 odsto manje nego u istom prošlogodišnjem periodu. Glas Srpske