BEOGRAD, Prelazni trgovinski sporazum sa EU zvanično će stupiti na snagu 1. februara, mada se primjenjuje od 8. decembra prošle godine, rečeno je na stručnom skupu “Efekti obostrane primjene Prelaznog sporazuma” u Privrednoj komori Beograda.
Zamjenik direktora vladine Kancelarije za pridruživanje EU Srđan Majstorović najavio je da će u martu u Beogradu biti održan sastanak predstavnika Vlade Srbije i Evropske komisije o praćenju primjene trgovinskog sporazuma, a pozitivna ocjena ubrzaće dobijanje upitnika za članstvo u EU.
Majstorović je istakao je da trgovinski sporazum, kao dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, predstavlja osnovu za uspostavljnje zone slobodne trgovine u narednih šest godina, u okviru koje će biti uspostavljena nova pravila, standardi i institucije.
On je podsjetio da će, prema sporazumu, ove godine carine biti ukinute za 58 odsto industrijskih proizvoda, koje se sad carine sa 1,48 odsto, a 2011. godine za još 10 odsto proizvoda, 2013. za sljedećih 20 odsto, da bi 2014. carina bila ukinuta i za najosjetljivije proizvode.
Majstorović je ocijenio da je dobro bilo što je Srbija prije godinu dana počela jednostranu primjenu sporazuma, jer je za 10 mjeseci primjene, ostvaren manjak od 78 miliona evra zbog ukidanja carina, ali i ušteda preduzeća od 310 miliona.
Odredba o dijagonalnoj kumulaciji porekla robe omogućava da se sastavni djelovi uvezeni sa područja obuhvaćenog sporazumima o slobodnoj trgovini tretitaju kao domaća roba pri izvou u EU, podsjetio je on.
On je dodao da je poljoprivreda u prvoj polovini prošle godine povećala izvoz u EU za 50 odsto u odnosu na isti period 2008. napominujući da je najvažniji posredan efekat primene bila najava nekih stranih investicija.
Stalni predstavnik Evropske komisije Alberto Kamarata ukazao je da će Srbiji u ervopskim integracijama biti od velike pomoći, ukoliko komisija bude imala pozitivan stav o primjeni Prelaznog sporazuma, jer su ekonomksi, pravni i politički aspekti jedinstveni kao cilj.
On je istakao da je riječ o prvom ugovornom odnosu između Srbije i EU, koji omogućava uspostavljanje zajedničkih pravila, a to omogućava privrednicima da se oslone na pravne norme koje su predvidive. Sada strani investitori tačno znaju šta da očekuju, ako ulažu u Srbiju, dodao je Kamarata.
Prema njegovim riječima, privrednici mogu da iskoriste prednosti sporazuma za veći izvoz u EU, ali to zahtjeva dosta kapitala i standarde.
Profesor Fakulteta političkih nauka Tanja Miščević rekla je da će cijeli ŠP stupiti na snagu kada ga ratifikuju sve članice EU, a bez toga neće moći da se počnu pregovori o članstvu.