BEOGRAD, Vlada mora da ubrza realizaciju projekata, inače ništa od kredita Svjetske banke, kažu ekonomisti. “Ukoliko hoće kredite, Srbija mora da uveri Svetsku Banku da će krenuti u poslove koje najavljuje tri godine unazad“, tvrdi Milojko Arsić član ekonomskog tima premijera Srbije. On kaže da najviše stoje krediti za infrastrukturne projekte i da je osnovni razlog za nepovlačenje kredita koji se odnose na infrastrukturu to što je uslov za njihovo povlačenje postojanje projektne dokumentacije i eksproprijacije zemljišta.
“Tu gotovo ništa nije urađeno 2006-te i 2007-me kada su prvi takvi krediti odobreni. Sada se koliko znam ubrzano radi na tome. Prošle godine su izvršene zakonske promene koje olakšavaju eksproprijaciju zemljišta i ohbezbeđena su konkretna sredstva za tu namenu”, objašnjava Arsić.
On smatra da će Svjetska banka biti fleksibilna ukoliko srpski pregovarači njihovoj misiji daju verodostojna obećanja da će krenuti u poslove koje je Srbija najavljivala čak tri godine unazad.
“Ukoiko preduzmemo neke verodostojne korake koji bi pokazali da će ti krediti biti u relativno kratkom periodu povučeni, očekujem da bi oni bili tolerantni. Ali ukoliko se i u naredna dva ili tri meseca ništa ne preduzme u tom pravcu onda će verovatno obustaviti te kredite prema Srbiji jer je za njih to bespotrebno rezervisanje sredstava”, kaže Arsić.
Dinkić: Za sve je kriva loša koordinacija ministarstava
Povodom najave da će Svjetska banka preispitati opravdanost odobravanja kredita Srbiji, urednik Blic novca Mijat Lakićević podsjeća da ovo nije prvi put da jedna međunarodna institucija Srbiji preti da će joj oduzeti odobrena sredstva.
“Još prošle godine su predstavnici Svetkse banke izlazili sa takvim procenama, a podsetio bih i da je guverner Radovan Jelašić pre otprilike godinu dana rekao da Srbija ima problem da ne koristi ona sredstva koja je dobila i koja bi naročito u vreme krize pomogla da se otvore nova radna mesta”, podsjeća Lakićević i dodaje da para ima, ali da očigledno da ministarstva nisu odradila svoj dio posla.
I ministar ekonomije smatra da je do ovakve situacije sa Svjetkom bankom došlo zbog izostanka koordinacije u Vladi i kaže da to pitanje mora da ispita premijer. On kaže da će premijer morati da traži objašnjenje nadležnih ministara zašto se krediti ne povlače, jer su u pitanju, kako navodi Dinkić, vrlo povoljni zajmovi koji se daju za najsiromašinije zemlje na rok od 20 godina, grejs period od deset godina i godišnju kamatnu stopu koja je ispod jedan odsto.
Grej:Problem postoji
Podsjetimo, šef Kancelarije Svjetske banke u Srbiji Sajmon Grej rekao je da Srbija treba da koristi odobrene zajmove, a ne da potražuje nove.
“Za 2010. godinu nećemo odobriti nijedan investicioni zajam. Odobrićemo jedino 200 miliona dolara za podršku budžetu”, rekao je Grej i dodao da je očigledno da postoji problem u vezi sa povlačenjem odobrenih kredita.
Grej je rekao da u aprilu direktorka Svjetske banke za Jugoistočnu Evropu Džejn Armitidž dolazi ponovo u Srbiju da pogleda kako se troši novac po odobrenim projektima i na osnovu njenog izveštaja biće odlučeno da li će zajmovi biti smanjeni ili dati nekom drugom. B92