MOSKVA, Početak izgradnje gasovoda “Sjeverni tok” očekuje se u proljeće 2010. godine, izjavio je Klaus Mangold, šef sektora za ekonomske veze sa istočnom Evropom u Asocijaciji njemačke industrije (BDI).
Poslije radnog sastanka ruskog premijera Vladimira Putina sa predstavnicima njemačkih poslovnih krugova, Mangold je juče rekao da se, poslije Danske, koja je u utorak zvanično dala odobrenje za izgradnju te maršrute, sada očekuje saglasnost Finske i Švedske.
Učesnici projekta izgradnje gasovoda “Sjeverni tok” nemaju konkretne planove za proširenje partnerstva, ali je “konzorcijum otvoren za nove učesnike”, rekao je on i istakao da je projekat na dobrom putu.
“Zahvaljujući pristanku danske Agencije za energetiku na postavljanje dionice gasovoda u teritorijalnim vodama Danske, smatram da će istim putem krenuti i druge zemlje”, zaključio je Mangold.
Projekat “Sjeverni tok” je u završnoj fazi usaglašavanja državnih organa još četiri zemlje – Rusije, Finske, Švedske i Njemačke – kroz čije teritorijalne vode će prolaziti ta gasna magistrala.
Finska je već ranije ukazivala da se ne protivi projektu, a razgovor na tu temu će idućeg vikenda ruski premijer u Peterburgu pokrenuti sa finskim kolegom Matijem Vanhanenom.
Finski ekolozi su još minulog ljeta zaključili da gasovod ne ugrožava ekologiju u finskim vodama, prenose ruske agencije.
Eksperti potvrđuju da ne očekuju probleme od Finske, što se, međutim, ne može reći i za Švedsku.
“Biće teško nagovoriti Šveđane, ali će se oni ipak prelomiti”, rekao je za agenciju Prajm-Tas predsjednik ruske Unije za gas Sergej Čizov, koji je izrazio sumnju da će ekološka ekspertiza tog projekta biti gotova do kraja godine, zbog čega bi početak gradnje morao da se odloži za drugu polovinu 2010. godine.
Probelmi sa finansiranjem projekta se ne očekuju, a krajem oktobra formiraće se pul komercijalnih banaka i rješiti pitanje povlačenja sredstava.
Gasovod “Sjeverni tok” dužine 1.220 kilometara biće postavljen po dnu Baltičkog mora od ruskog Viborga do njemačkog Grajsfalda. Puštanje u rad prve linije je pralnirano za 2011. godnu, a druge za 2012. Vrednost projekta “Gasprom” ocjenjuje na 7,4 milijardi evra. U kompaniji “Nord Strim AG” 51 odsto akcija pripada ruskom holdingu, po 20 odsto njemačkim E.Onu i BASF-u i devet procenata holandskoj kompaniji “Gasunie”.