BEOGRAD, Tehnički pregovori misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sa predstavnicima Narodne banke Srbije i Ministarstva finansija počeće u četvrtak, 22. oktobra, a pregovori sa predstavnicima Vlade Srbije 26. oktobra, rečeno je Tanjugu u Kancelariji MMF-a u Beogradu.
Misija MMF-a ove sedmice dolazi u Beograd kako bi se završili pregovori o nastavku realizacije kreditnog aranžmana Srbije i te međunarodne finansijske insitucije vrijednog tri milijarde evra.
Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković, kao i većina ostalih ministara iz ekonomskog dela vlade uvereni su da će se pregovori sa MMF-om završiti uspješno.
Okosnica pregovora biće koncipiranje državnog budžeta za 2010. godinu, čiju je izradu Ministarstvo finansija već privelo kraju, kao i prezentiranje mjera preduzetih u pravcu racionalizacije državne uprave, koju je Vlada, prilikom posljednje posjete MMF u avgustu, predstavila kao svoju glavnu strategiju za smanjenje budžetskih troškova. Cvetković očekuje uspješan završetak pregovora, a svoje očekivanje zasniva na dobrim pokazateljima budžetskih priliva posljednjih mjeseci.
Takođe, Vlada je od MMF-a već dobila sugestije i predloge, koji se odnose na zakone koje je predložila u svojoj Strategiji, što zapravo ukazuje da MMF prihvata Vladin princip u rješavanju budžetskog manjka. Premijer je i u nekoliko navrata potencirao da Vlada neće predlagati povećanje poreza na dodatu vrijednost.
Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je ranije da je oprezni optimista. I pored toga što pretpostavlja da pregovori neće biti laki, ona je navela da je “sigurna da će na kraju sporazum biti postignut”.
Dragutinovićeva je naglasila da će država i u narednoj godini nastaviti da štedi i najavila mogućnost zamrzavanja penzija i plata u javnom sektoru, redukciju broja zaposlenih u lokalanim samoupravama i u pravosuđu, kao i promjene u socijalnoj zaštiti.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić u jednom od svojih posljednijih obraćanja medijima, rekao je da Vlada spremno dočekuje delegaciju MMF i podsjetio da je usvojen Prijedlog zakona o maksimalnom broju zaposlenih u državnoj administraciji.
Dinkić je, takođe, ocijenio i da se “situacija u zemlji poboljšala u odnosu na posljednju posjetu MMF-a koji je prognozirao “da ćemo imati manje budžetske prihode nego što ćemo ih stvarno imati”.
On je ocijenio da razgovori sa MMF-om nikada nisu laki i da obično traju dvije nedelje, kao i da postizanje dogovora ima značajniji psihološki nego finansijski efekat. Misija MMF-a posljednji put u Srbiji je boravila od 24. avgusta do 1. septembra, kada su predstavnici te međunarodne finansijske organizacije istakli da Vlada Srbije mora da započne reforme penzionog, zdravstevnog i obrazovnog sistema, kao i da smanji javnu potrošnju.
Kako je tada izjavio šef misije MMF Albert Jeger, uz odobrenje MMF, dio preostalog kredita mogao bi da se upotrebi za finansiranje budžetskog deficita Srbije. On je tada obelodanio da je MMF tražio povećanje stope PDV-a od Vlade Srbije, kako bi se pokrio deficit budžeta, ali je dobio uvjeravanja da za tim nema potrebe, pošto će deficit biti pokriven iz drugih izvora.
MMF i vlasti Srbije postigli su 26. marta ove godine sporazum o “stend baj” aranžmanu vrijednom tri milijarde evra koji je trebalo da traje do sredine aprila 2011. godine, ali i o štednji na svim nivoima u državi. Država je do sada od MMF-a povukla 800 miliona evra, za jačanje deviznih rezervi.