BRISEL Italijanska autonomna regija Furlanija – Venecija – Julijska Krajina odlično sarađuje sa Republikom Srpskom /RS/, sa kojom će uskoro potpisati bilateralni sporazum, rekao je Đorđo Perini, šef kancelarije te regije u Briselu.
On je dodao da je bilateralni sporazum između ove pokrajine i RS veoma širok, “tako da može pokriti veliki broj područja međusobne saradnje”, te da su važne i ravnopravne konsultacije o pitanju energije.
“Osim tih očiglednih polja saradnje mi nudimo i razmjenu iskustava. Mi smo spremni prenijeti naša iskustva u tome kako Evropa izgleda iznutra. Ne želimo se staviti u poziciju nekoga ko drži lekcije s visoka, nego razotkriti naša iskustva prijateljima”, rekao je Perini u izjavi za Srnu.
On je istakao da je italijanska Vlada zadužila ovu regiju za saradnju sa regijama zapadnog Balkana, te da osim RS, Furlanija odlično sarađuje i sa Kantonom Sarajevo, čijoj kancelariji gostoprimstvo pruža briselska kuća pokrajine Fulanija- Venecija- Julijska krajina.
“Mi smo članovi Skupštine evropskih regija koja se sastoji od 260 regija, a od kojih mnoge nisu iz zemalja članica EU, ali od onih koji su u Uniji, mogu vidjeti kako sistem funkcioniše prije nego što njihove zemlje postanu članice”, rekao je Perini.
Prema njegovim riječima, postoje akademije za trening kadrova gdje se predstavnici regija iz zemalja koje nisu članice uče vještinama, a predavači su oni koji određeno područje dobro poznaju iznutra”, rekao je Petini koji je i sam predavač.
“Ako se tome doda trening u samoj regiji, gdje može učestovati više ljudi i ako se to poveže sa studijskim putovanjima u Brisel, tada se već dobija vrlo dobra informacija”, rekao je Perini Srni na manifestaciji Otvoreni dani u Briselu.
Perini je dodao da je italijanska Vlada izabrala ovu regiju za saradnju sa zapadnim Balkanom, jer je decenijama, do primanja Slovenije u EU, bila granična pokrajina Unije.
“Furlanija-Venecija-Julijska Krajina jedna je od pet italijanskih autonomnih pokrajina, sa širokom legislativnom moći. Ali, i one pokrajine koje nemaju poseban status u Italiji, su u dobroj mjeri decentralizovane, čak i ako nemaju specijalno priznat status”, rekao Perini.