BEOGRAD, Ako dođe do poboljšanja ekonomskih prilika kilovat-sat električne energije može poskupiti tek početkom 2010, kaže je Petar Škundrić, ministar energetike.
Cijena daljinskog grijanja neće se osjetnije mjenjati. Najviše za procenat inflacije, kaže ministar i dodaje da ni grijanje domaćinstava priključenih na gas neće poskupiti.
“Iako se gas sada kupuje po nižim cijenama, do pojeftinjenja neće doći zbog velikih dugova „Srbijagasa” nastalih tokom prethodne grijne sezone zbog povećane razlike između kursa dinara i dolara” ,kaže Škundrić.
On dodaje da su toplane spremne za početak grijne sezone.
“Sa NIS-om je ugovorena isporuka 148.000 tona mazuta, a oko 30.000 je već dostavljeno „Beogradskim elektranama”. Očekuje se da i u toplane po Srbiji narednih dana stigne to gorivo. Najvažnije je da su toplane, poslije uspješno završenih pregovora o isporuci mazuta, uštedjele oko šest miliona evra, koliko bi ih koštale samo bankarske garancije koje je dobavljač prvobitno tražio da plate”.
Ministar očekuje da će tokom predstojeće grijne sezone biti završena izgradnja prve faze Podzemnog skladišta „Banatski Dvor”, u koji će do zime biti utisnuto oko 300 miliona kubika gasa, tako da bi u slučaju nove krize Srbija mogla dnevno da povlači oko tri miliona kubika gasa u narednih nekoliko mjeseci. U
„Dvoru” je do sada deponovano oko 180 miliona kubika gasa. Ministar očekuje da će zajedničko preduzeće za gradnju podzemnog skladišta biti osnovano za dvije nedjelje ili tokom predstojeće posjete predsjednika Rusije Dmitrija Medvedeva našoj zemlji. Vlada Srbije je na svojoj poslednjoj sjednici usvojila prijedlog o imovini koju će „Srbijagas” unijeti u ovu novu mješovitu firmu, bez čega do njenog osnivanja nije moglo da dođe.
Upitan da li će potpisati saglasnost za gradnju nove rafinerije u Smederevu, i da li je tačno da iza tog projekta stoji jedan kontroverzni biznismen, Škundrić kaže da Ministarstvo energetike ne utvrđuje porijeklo novca. Ako budu ispunjeni zakonski uslovi i zadovoljeni ekološki standardi, on će staviti paraf na taj posao vrijedan 250 miliona dolara.
Škundrić ne misli da bi nova rafinerija mogla biti konkurent postojećim NIS-ovim kapacitetima, jer je riječ o rafineriji koja bi trebalo da proizvodi gorivo „evro osam” i kerozin, kao i da bi kapaciteti smederevske rafinerije dostigli jedva petinu NIS-ovih postrojenja.
Ukoliko i „Ernst i Jang”, novi revizor za NIS, potvrdi da je kompanija lani poslovala s gubitkom, taj minus će biti pokriven iz tekućeg poslovanja.
“Prilikom potpisivanja kupoprodajnog ugovora s „Gaspromnjeftom” država nije imala obavezu da prošlu godinu završi s dobitkom, iako se to očekivalo. Međutim, zbog prošlogodišnjeg enormnog skoka cijene nafte to se nije dogodilo.
Dividende su podijeljene za 2007. a ne za 2008. godinu. Na opasku da je prethodni revizor KPMG potvrdio da NIS u poslednje tri godine nije poslovao s dobitkom, aktuelni ministar kaže da su dividende za 2007. godinu isplaćene na osnovu tada utvrđenog završnog računa i rezultata poslovanja. B92