BEOGRAD, Evropska komisija pozdravila je postojanje snažnih ekonomskih i trgovinskih odnosa između Srbije i EU i podržala tekuće reforme s ciljem jačanja konkurentnosti srpske privrede.
Ovo je zaključeno na sektorskom sastanku u oblasti trgovine, industrije, malih i srednjih preduzeća, carine i oporezivanja, koji je održan u sklopu Stalnog unapređenog dijaloga između predstavnika Evopske komisije i Vlade Srbije.
U oblasti spoljne trgovine, srpske vlasti su obavijestile Komisiju o dobrovoljnom sprovođenju Prelaznog sporazuma, posebno u dijelu smanjenja carinskih stopa za određeni broj proizvoda porjeklom iz EU, saopštila je Delagacija Evropske komisije u Srbiji.
Komisija je zabilježila ovaj razvoj i naglasila da on predstavlja opipljiv znak okrenutosti Srbije procesu evropskih integracija. Konstatovano je da su trgovinske veze između EU i Srbije i dalje jake, bez obzira na globalnu ekonomsku krizu.
Komisija je podržala napore Vlade Srbije ka jačanju ukupnog mehanizma koordinacije i konsultacija u oblasti spoljne trgovine i čestitala Srbiji na uloženim naporima ka ostvarivanju punopravnog članstva u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.
Obje strane istakle su važnost primjene trgovinskog sporazuma CEFTA (Sporazum o slobodnoj trgovini u centralnoj i jugoistočnoj Evropi) i regionalne saradne. Komisija je podstakla sve članice CEFTA sporazuma, uključujući i Srbiju, da podrže njegovo efikasno i zakonito sprovođenje.
U dijelu slobodnog kretanja robe, Komisija je pozdravila napredak Srbije u usaglašavanju sa propisima i standardima EU koji bi trebalo da doprinesu jačanju konkurentnosti srpskih preduzeća i da omoguće bolju zaštitu potrošača. Komisija je ohrabrila Srbiju da nastavi sa ovim procesom, a naročito sa jačanjem struktura tržišnog nadzora.
Komisija je pohvalila Srbiju za napredak u sprovođenju politike malih i srednjih preduzeća i podsjetila na potrebu razvoja sveobuhvatne industrijske politike.
U oblasti carina, Komisija je pozdravila rezultate usaglašavanja domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU i konstatovala da je potrebno da se Uprava carina modernizuje i napreduje, posebno u oblastima regionalne saradnje i primjene propisa, s akcentom na sektor interne kontrole i elektronske automatizacije carinskog poslovanja.
Uprkos naporima poreskih vlasti Srbije da pojačaju kapacitet za primjenu poreskih propisa, biće neophodni dalji znatni napori kako bi se dostigao evropski nivo kapaciteta naplate i povećala odgovornost poreskih obveznika, navedeno je u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da će biti potrebne dodatne inicijative kako bi se zakonodavstvo u oblasti akciza i direktnog oporezivanja uskladilo sa legislativom EU.