BANJALUKA, Mladi u Republici Srpskoj (RS) i BiH nisu dovoljno uključeni u društveni, politički i ekonomski život, otežan im je pristup izvorima finansiranja i nedovoljno su pripremljeni za bavljenje preduzetništvom, izjavio je vođa projekta “Prava šansa – prva za mlade, prava za vlade” Mišel Pavlica.
On je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da su Razvojna agencija “Eda”, Fondacija Mladi preduzetnici u BiH uz podršku Centra Civilnih inicijativa, predstavnici nadležnih ministarstava i institucija iz RS, te mladi i njihove organizacije pokrenuli projekat “Prava šansa – prva za mlade, prava za vlade”, u skpopu kojeg je i nastala danas predstavljena publikacija “Samozapošljavanje mladih – od nezaposlenosti do preduzetniptva”, da bi mladima olakšali pokretanje vlastitog posla.
“Analize su pokazale da jedino opcija usklađene finansijske i nefinansijske podrške može istovremeno poboljšati dostupnost povoljnih izvora finansiranja i povećati spremnost mladih na samozapošljavanje, te u skladu s tim treba formirati Fond za mlade preduzetnike sa ukomponovanom podrškom za osposobljavanje u vidu preduzetničke obuke i savjetovanja”, smatra Pavlica.
On je dodao da bi Fond omogućio i olakšao zainteresovanim mladim ljudima do 35 godina sa preduzetničkom ambicijom da se pripreme za preduzetničke aktivnosti kroz odgovarajuću praktičnu obuku i da obezbijede finansiranje za svoje poslovne planove pod znatno povoljnijim uslovima.
Poslanik u Narodnoj skupštini RS Srđan Mazalica rekao je da bi se Fond trebao sastojati iz kreditne komponente koja bi davala određene kredite mladima na osnovu pokazanih sposobnosti i rezultata na obuci i garancijskog fonda koji bi pružao garancije za finasijska sredstva preduzeta iz kreditnih linija Investiciono razvojne banke za početne poslovna aktivnosti.
On je dodao da bi se sredstva za Fond od iduće godine trebala pribaviti iz budžeta Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.
Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković rekao je da bi ova agencija trebala preuzeti ulogu upravljanja Fondom.
On je istakao da ako neka zemlja misli povećati privredni rast i zapošljavanje mora imati poseban mehanizam podsticaja samozapošljavanja.
Marković smatra da lokalne zajednice moraju prepoznati potencijale svojih građana od 18. do 35. godine, jer ako mlad čovjeka nema šansu da materijalizuje svoj preduzetnički plan u svojoj opštini, on će otići tamo gdje ga ima.
“Mladi od 18. do 35. godine da bi dobili srestva moraju imati smislen preduzetnički plan koji zaslužuje novčanu podršku, koji ima mogućnost da otplati kredit, koji je finasijski isplativ, koji ima potencijal rasta i povećanja broja zaposlenih”, pojasnio je Marković.
Pripremljen je Nacrt zakona o fondu za mlade RS, a postupak njegovog donošenja u Narodnoj skupštini RS pokrenuće narodni poslanik Srđan Mazalica.
Imlementacija predloženog zakonskog rješenja treba da doprinese povećanju broja preduzetnika i preduzeća koja vode mladi, sa pozitivnim efektima na zapošljavanje i preivredu u RS i BiH.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Puna podrska g.Mazalici da istrsje u svojoj namjeri, samo da i ovaj zakon ne ostane samo mrtvo slovo na papiru. Pokrenuti kampanju da se svi mladi ljudi upoznaju sa MOGUCNOSTIMA KOJE CE PRUZITI ZAKON.
bla … bla.. ma od ovoga nema nista kao ni od slicnih biznis inkubatora, podsticaja i slicno… ovo je po meni smijesno.. odobrava ce se sredstvana osnovu pokazanih sposobnosti.. to znaci da ce se davati sredstva za osnivanje firmi mladima koji pokazu da su najsposobniji (citaj najpodobniji) .. i eto za par godina vidjecemo koliko je od tih firmi .. uspjesno..
@ Dalibor kakve mogucnosti.. dajte to je smijesno.. proslogodisnji podsticaj za zaposljavanje gdje se placalo 2-3k KM za zaposlenje novih radnika se pretvorio u to da poslodavci zbog ogromnog broja nezaposlenih traze da je neko na birou..
sto znaci da ne trazi nekog sa znanjem vec nekog sa biroa da uzme podsticaj.. drugo u mom preduzecu smo aplicirali za taj podsticaj i platili smo 100KM da bi dobili sve papire koji su potrebni, trebalo je 2 mjeseca i 6 institucija da se posjeti da bi se prikupila potrebna dokumentacija..
u svim zemljama se prate preduzeca ne samo koje vode mladi vec i ostali i koji imaju prijavljene sve radnike, placaju obaveze prema drzavi i oni se podsticu..
zaboravih dodati u “svim normalnim zemljama”.. e da ne ispadnem da sve kritikujem.. realno pozitivno je sto se pokrecu bilo kakve aktivnosti za poboljsanje privrede, samo mislim da trenutne strukture malo fulaju u logici…
Praviti dobre stvari uvijek je teže nego kritikovati. Usput, nije loše ako se čovjek malo informiše o stvarima prije nego što krene sa kritkom. Zar ne Pknormalan?
Šalu na stranu. Ovo se čini kao dobra varijanta. Nadam se samo da se stvari neće previše rastegnuti u smislu primjene rješenja.
@Grga,
Jest slazem se i ja da je teze uraditi nego kritikovati.. , samo kao sto sam rekao problem je, jer se radi na pogresan nacin..
Od nestvaranja novih preduzeca, gore je samo nestimulisanje postojecih..
Jer evo govorim iz licnog primjera – preduzeca koje je osnovano 26 godina, gdje radnicko – vlasnicka struktura je izmedju 21 – 30 godina.. 7 stalno zaposlenih, i gdje god dodjem .. kazu svaka cast.. mladi ste sposobni, ali vaze isti uslovi kao i za ostale.. a da ne pricam o tome da niko ne stimulise jer su svi doprinosi placeni, svi porezi itd.. I da znam jos sigurno 3-4 slicne firme koje ovako rade..
Tako da pozdravljam, ali mislim da je bolje odmah ukazati na lose stvari nego cekati da se one dese..