VAŠINGTON, Američki predsjednik Barak Obama izrazio je optimizam da će samit G20, koji će biti održan ove sedmice, postaviti okvire ekonomskog oporavka, uz ocjenu da svjetski lideri “moraju poslati jasnu poruku jedinstva” radi rješavanja globalne finansijske krize.
U intervjuu za “Fajnenšel tajms” Obama je odbacio tvrdnje o podjeli između SAD i vodećih evropskih ekonomija, posebno Njemačke i Francuske.
On je priznao da je njegov prijedlog o većoj potrošnji naišao na veliki otpor u SAD što mu otežava da ponudi dalje ekonomske stimulativne mjere.
“U svim zemljama postoje razumljive ‘nesuglasice’ između koraka potrebnih da se pokrene privreda i činjenice da su mnogi od tih koraka veoma skupi”, rekao je američki predsjednik.
Obama je dodao da je jasno da poreski obveznici imaju zdravi skepticizam u vezi sa prevelikim trošenjem svog novca, posebno kada se ima u vidu da se dobar dio tog novca troši na one za koje smatraju da su upravo oni pomogli ubrzanju krize.
On je priznao da će njemu biti teško tražiti dodatni novac za rekapitalizaciju bankarskog sistema dok Vol strit ne ubijedi glasače da ne zloupotrebljava njihov novac.
“Ukoliko glasači uvide da je to jednosmjerna ulica gdje mi u institucije samo sipamo novac, a ne dobijamo ništa zauzvrat onda ću teško imati argument za neku dalju intervenciju”, rekao je američki predsjednik.
Obama je rekao da se slaže sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Nikolom Sarkozijem o potrebi dodatne koordinacije fiskalnog stimulusa i definisanja novih regulativa.
“Mediji su često ovo prikazivali kao ili-ili pristup, ali nama je potreban pristup koji uključuje obje varijante, jednako su nam potrebni i stimulativni paketi i regulative“, rekao je Obama.
On je dodao da se moraju rješavati aktuelni problemi i da se moraju preduzeti mjere da se spriječe ovakve krize u budućnosti.
“Što se tiče stimulacija, države članice G20 postići će sporazum šta treba da urade za promovisanje trgovine i rasta”, rekao je Obama i dodao da je najvažniji zadatak svih učesnika samita da pošalju snažnu poruku jedinstva u suočenju sa krizom“.
Prema njegovim riječima, lideri se na samitu G20 u Londonu neće obavezati da će sprovesti mjere potrošnje i tokom 2010. godine, što je tražio Međunarodni monetarni fond.
“Većina zemalja je zabrinuta, jer su već aktivirale stimulativne pakete za koje žele da vide kako će funkcionisati i kakav će imati efekat”, istakao je on.
Američki predsjednik pozvao je lidere G20 da preduzmu “ozbiljne korake” u vezi sa “toksičnim sredstvima” na računima domaćih banaka.
U nacrtu saopštenja G20 ne navode se precizno planovi za stimulativne pakete, kome su se opirale mnoge evropske zemlje. Ali se ponavljaju zahtjevi da se izbjegne protekcionizam i privedju kraju prekinuti globalni trgovinski pregovori.
Obama, koji i dalje visoko kotira u istraživanjima javnog mnjenja, uprkos ekonomskoj krizi i nepopularnosti njegovih ekonomskih mjera, posebno potrošnje, priznao je da svaka zemlja imao svoj “vlastiti politički ritam”.
On je dodao da učesnici samita G20 moraju da prepoznaju da suočeni sa globalnom krizom moraju da imaju snažan pristup stimulativnim mjerama i odbacivanju protekcionizma.
Obama, čija će devetodnevna turneja obuhvatiti i samit NATO-a u Strazburu, samit EU u Pragu i dvodnevnu posjetu Turskoj, prvu jednoj većinski muslimanskoj zemlji, pozvao je na zajedničku akciju pomoći zemljama u razvoju jačanjem kapaciteta MMF i drugih finansijskih institucija koje pozajmljuju novac