ZAGREB, Nakon rekordno snažnog pada industrijske proizvodnje u januaru od 14,1 odsto, nepovoljna kretanja u promatranoj djelatnosti nastavljena su i tokom februara.
Posljednji podaci Zavoda za statistiku Hrvatske ukazuju na godišnji pad industrijske proizvodnje u RH od 12,4 odsto tokom februaru. Smanjena domaća i inostrana potražnja, uz već snažan prošlogodišnji rast zaliha gotovih proizvoda, rezultovali su nastavkom smanjenja proizvodnje, pišu analitičari Raiffeisen Consultinga.
Jedan radni dan manje u odnosu na lanjski februar takođe je pridonio relativno snažnom padu, prenosi poslovni.hr. Prema glavnim industrijskim grupacijama očekivano je najsnažniji pad zabilježen kod proizvodnje trajnih dobara od čak 32 odsto. Istovremeno, proizvodnja netrajnih dobara ostvarila je pad od 19 odsto, dok je proizvodnja intermedijarnih dobara te kapitalnih proizvoda manja za 16,1 odnosno 11,2 odsto. Jedino je kod energije zabilježen rast proizvodnje od 7 odsto, što je primarno posljedica uglavnom neelastične potražnje te hladnijeg vremena. Sličan trend prisutan je ukoliko se promjene promatraju prema NKD-u. Tako je snabdjevanje električnom energijom, plinom i parom zabilježila snažan rast od 11,8 odsto.
Prerađivacki segment zabilježio je pad od 15,3 odsto, a grupa djelatnosti rudarstva i vađenja još snažniju kontrakciju od 18,3 odsto. Proizvodnja hrane, kao najznačajnija industrijska grana, zabilježila je pad proizvodnje od 13,8 odsto. Nepovoljni trendovi izraženi su u primarnoj obradi drva te proizvodnji namještaja, a slična kretanja zabilježena su i u tekstilnoj te kožarskoj industriji.
Tokom prva dva ovogodišnja mjeseca industrijska proizvodnja smanjena je za čak 13,3 odsto u odnosu na isti period lani. Ovakva kretanja u industriji odraziće se i kroz smanjeni izvoz te izraženiji pad BDP-a tokom prvog tromjesečja, navode analitičari. Ipak, već podaci za marta mogli bi ukazati na manje izražen pad proizvodnje uslijed nešto niže prošlogodišnje baze te više radnih dana.