LONDON, Svjetska automobilska industrija, ozbiljno uzdrmana globalnom finansijskom krizom, dobit će oko 50 milijardi dolara neposredne finansijske pomoći iz raznih fondova za poticanje ekonomskog razvitka.
Ali, ta su sredstva samo mali dio ukupnog paketa stimulativnih mjera od oko 3,6 biliona dolara, kojeg će vlade diljem svijeta usmjeriti prema auto-industriji, navodi se u analizi konsultantsko-revizorske kompanije Deloitte. Značajan dio poticajnih sredstava usmjeren je prema proizvođačima automobila koji su jako pogođeni krizom, General Motorsu i Chrysleru, te GMAC-u, financijskom ogranaku GM-a, koji su podsticaje dobili kao dio američkog 700 milijardi dolara vrijednog TAR programa.
Na gotovo svim tržištima obuhvaćenim analizom očekuje se da će finansijske stimulacije povećati prodaju u segmentu malih automobila. Povrh toga, paketi stimulacija na mnogim će tržištima biti usmjereni i na tehnologije bazirane na alternativnim gorivima.
Deloitteova analiza pokazuje da na njemačkom, talijanskom, francuskom i kineskom tržištu postoji trend poticanja potrošača da starije modele automobila zamijene novima. Tako je, na primjer, uvođenje bonusa od 2.500 evra za svaki vraćeni korišteni automobil pri kupovini novog tokom februara u Njemačkoj povećalo kupovinu automobila za 22 posto.
Deloitteova analiza se temelji na javno dostupnim informacijama s kraja februara 2009. Analizom su obuhvaćena sljedeća tržišta: Kanada, Argentina, SAD, Brazil, Meksiko, Indija, Japan, Koreja, JI Azija, Kina, Australija, Njemačka, Francuska, Italija, Rusija, Španija, Velika Britanija, Srednja i Istočna Evropa (Češka, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka). Poslovni.hr