BEOGRAD, Evropski lideri su se saglasili da se sredstva Međunarodnog monetarnog fonda(MMF) udvostruče na 500 milijardi evra da bi se djelotvornije pomagalo zemljama u najvećim ekonomskim teškoćama, a EU će u tu svrhu MMF doznačiti dodatnih 75 milijardi evra, odlučeno je na samitu EU.
Cilj je da MMF dobije znatno veća ovlašćenja kao jedno od ključnih oruđa nadzora, ozdravljenja i preuređenja svjetskog finansijskog sistema, kako se ne bi ponovila kriza koja se iz Amerike proširila na Evropu i cijeli svijet.
Vođi Evropske unije su juče zaključili da je nužno ubrzati korišćenje već odobrenih 400 milijardi evra za oporavak evropskog finansijskog sistema i “realne privrede” i naglasili da se mora obezbjediti ozdravljenje i nadzor svjetskog finansijskog sistema i spriječiti protekcionizam.
Prema zaključcima samita EU, prevashodni cilj ovih koraka do kraja 2010. je da se obnovi protok kapitala, prije svega krediti banaka preduzećima i stanovništvu, a time oporavi i proizvodnja, potrošnja i smanje loše socijalne posljedice po evropske građane, kao i da se očuva za privredni rast presudno bitno jedinstveno tržište EU.
Ove mjere uključuju i sprovođenje ciljeva EU da se novim tehnologijama osjetno smanji naročito industrijsko zagađenje i postepeno otklone loše posljedice klimatskih promjena.
Poseban susret vođa EU će u martu biti održan o socijalnim mjerama i naročito podsticanju otvaranja novih radnih mjesta.
Pripremljeni program nadzora finansijskog sistema u Evropi, uključujući spekulativne fondove i “poreske rajeve”, biće primjenjen do juna, piše u zaključcima samita EU.
Predsjedavajući zasedanja, češki premijer Mirek Topolanek i predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo su, na završnoj konferenciji za štampu, istakli jasne jedinstvene stavove s kojima će EU nastupiti na sastanku Grupe 20 najuticajnijih zemalja svijeta, 2.
aprila u Londonu na kome treba da se utvrdi program za ozdravljenje svjetskih finansija i privrede.