BANJALUKA, Javna potrošnja u Republici Srpskoj iznosi 35 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je i prosjek zemalja u Evropskoj uniji, dok troškovi javne uprave u FBiH čine čak 65 odsto BDP.
U zemljama EU u prosjeku 35,8 odsto bruto nacionalnog dohotka ide na javnu potrošnju. U Srbiji javna potrošnja čini 44,5 odsto BDP, dok u Crnoj Gori i Hrvatskoj taj procenat iznosi 49 odsto. Na nivou BiH zbog velike potrošnje javne uprave u Federaciji, ukupna javna potrošnja iznosi čak 50 odsto.
I dok se zemlje okruženja spremaju za nadolazeću ekonomsku krizu, a među prvim koracima je smanjenje javne potrošnje, parlament FBiH o tome će razgovarati tek u aprilu. Vlada RS ranije je donijela odluku o smanjenju potrošnje javne uprave od deset odsto.
Predstavnički dom federalnog Parlamenta izglasao je krajem prošle godine povećanje plata od 1. januara ove godine za sve nosioce izvršnih vlasti i savjetnike u institucijama vlasti. Plate za 179 federalnih funkcionera povećane su od 80 do 100 odsto tako da iznose od 5.143 do 5.600 KM, bez dnevnica i ostalih troškova.
Premijer RS Milorad Dodik nedavno je rekao da je u Srpskoj stabilna javna potrošnja i da se mjere za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize uspješno sprovode.
Ekonomisti predviđaju da će upravo zbog ovakvog odnosa federalnih vlasti prema javnoj potrošnji doći do kolapsa javnih fondova u Federaciji, a prvi na redu je Federalni zavod PIO/MIO, koji je već objavio da nema novca za isplatu penzija.
Predsjednik Sekcije za makroekonomiju Udruženja ekonomista RS “SWOT” Stevo Pucar rekao je da će najveću štetu zbog neodgovornog ponašanja FBiH odnosno prekomjernog trošenja budžetskih korisnika, pretrpjeti privreda i stanovništvo Federacije, ali da to može uticati i na Srpsku.
– RS je u dosta boljoj situaciji jer je budžet uravnotežen, a penzije i ostala davanja su osigurani. Ako se prekomjerno trošenje novca u FBiH i dalje nastavi, ugroženo će biti i funkcionisanje institucija na nivou BiH, jer će RS izmirivati svoje obaveze prema zajedničkim institucijama, ali je pitanje kako će svoje obaveze moći ispunjavati FBiH – istakao je Pucar.
On je dodao da prevelika javna potrošnja u Federaciji nije dobra ni za privredu RS, jer je povezana.
Ako se uzme u obzir prosjek javne potrošnje u cijeloj BiH, onda su plate javne uprave veće za 39 odsto u odnosu na druge zarade.Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo RS
Nevjerovatno, pa nisam ni znao da smo zemlja blagostanja. Jos se ja cijelo vrijeme pitam sta je uticalo na to da zivimo ovako dobro, kad ono, ne lezi vraze, to je strahovito nizak nivo javne potrosnje. Mozete misliti gdje bi nam bio kraj da nije napravljena zgrada Vlade, da ministri umjesto audija 6 vozaju pasate, da ne trosimo lovu na kvazifilmske festivale…ma bili bi ko Danska, mozda i bolji od njih.
Mislim da vlast u javnu potrošnju nije uračunala zgradu vlade, RTV dom, i druge investicije. Čak mislim ni automobili nisu ušli u to. Ušli su samo bicikli koje vozi policija po Kastelu.