BANJALUKA, U građevinarstvu Republike Srpske u više od 1300 kompanija radi više od 22.000 radnika, a ova grana stvara skoro šest odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/ , rekla je potpredsjednik Vlade RS i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Jasna Brkić.
“Iako su se počeci krize u mnogim zemljama osjetili puno ranije i snažnije, kada je riječ o građevinarstvu u RS, podaci govore da je vrijednost izvršenih građevinskih radova u 2008. godini u odnosu na 2007. godinu veća za 11,7 odsto, izvršeni efektivni časovi na građevniskim radovima u decembru 2008. u odnosu na prosječno izvršene 2007., veći su za 20,2 odsto”, rekla je Brkićeva danas na otvaranju 13. Međunarodnog sajma građevinarstva “Grames 2009”.
Ona je istakla da je krajem 2008. godine u RS povećan i broj radnika na građevinskim radovima za 16,4 odsto u odnosu na prosjek 2007. godine.
“U RS se gradi, rekonstruiše, modernizuje i obnavlja, što znači investira, a time stvaraju uslovi za zapošljavanje građevinske operative, proizvodnju građevinskog materijala i zapošljavanje većeg broja radnika”, kaže Brkićeva.
Ona je podsjetila da je jedna od najvažnijih mjera Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS javne investicije sa posebnim akcentom na infrastrukturne projekte – auto-putevi, regionalni i magistralni putevi, most na rijeci Savi, željeznička infrastruktura, energetski objekti.
“Za ove namjene u 2009. biće izdvojeno iz sredstava ekonomsko-socijalne komponente Razvojnog programa RS 213 miliona KM, sredstva Budžeta RS 52,5 miliona KM, iz ino-kredita 291,5 miliona KM te iz ostalih izvora 110,3 miliona KM”, ističe Brkićeva.
Ona je naglasila da su preduzeća iz sistema Elektroprivrede RS predvidjela investicije za obezbjeđenje optimalog rada i efikasnosti elektroenergetskog sektora RS od 222,8 miliona KM i to oko 70 odsto iz vlastitih sredstava, ističući da izgradnje malih HE po dodijeljenim koncesijama na rijekama Bosni i Bistrici znače investiranje daljih 100 miliona KM.
Potpredsjednik Vlade RS i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju je istakla da se intenzivno pregovara sa međunarodnim finansijskim institucijama Svjetskom bankom i Evropskom bankom za obnovu i razvoje, te moćnim svjetskim kompanijama o dodatnim kreditnim sredstvimna i značajnim investicijama u RS.
“Sve ovo pruća sigurnost da će mnogi od izlagača i učesnika ovog sajma imati mogućnost da rade upravo na ovim poslovima”, rekla je Brkić.
Ona je ponovila da Vlada RS čini sve da RS učini povoljnom za rad i investiranje, da je spremna podržati i podstaći proizvođače i preduzetnike, da je spremna na dijalog i prihvatanje argumentovanih i razumnih prijedloga na daljem rasterećenju privrede.
Član uprave Banjalučkog velesajma Dobrica Žugić je istakao da se na ovom sajmu iz godine u godinu pojavljuje sve veći broj izlagača koji nude zanimljive proizvodno -uslužne sadržaje, ali i vrijedne promotivne programe.
Sajam građevinarstva u Banjaluci je prema riječima Žugića najveća sajamska manifestacija u BiH, jer je riječ o jedinom specijaizovanom sajmu.
Učesnike sajma je u ime grada Banjaluka pozdravio zamjenik gradonačelnika Banjaluke Jasmin Komić.
Na sajmu “Grames 2009” učestvuje oko 300 izlagača iz RS, BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske , Italije, Austrije i Njemačke, a paralelno sa ovom sajamskom manifestacijom održava se i Međunarodni sajam dostignuća u elektro-mašinskoj industriji i inovacije “Demi”.
Generalni sponzor sajma je “Prohema” iz Brčkog, a ove dvije sajamske manifestacije biće otvorenene do 23. marta.