BANJALUKA, U cilju zaštite domaće privrede od uticaja svjetske ekonomske krize u postupku javnih nabavki prednost će imati domaće kompanije u odnosu na inostrane ponuđače.
Ova odluka donesena je nedavno na nivou BiH, a prednost domaće kompanije dobiće tako što će prilikom obračuna cijena, njihova ponuda biti umanjena do deset odsto.
Ovakvu praksu primjenjuju mnoge razvijene zemlje, a ekonomisti ovo objašnjavaju činjenicom da ekonomska situacija kod nas ukazuje na to da je našoj privredi i poslovnom sektoru potrebna pomoć države.
– S obzirom na način na koji najrazvijenije zemlje štite domaće proizvođače i preduzeća, onda se ovakvo ponašanje i kod nas može opravdati. To je u trenutnim okolnostima normalno – kazao je profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Rajko Tomaš.
Ovo je, ističe on, u svakom slučaju određeni vid ograničavanja konkurencije i protekcionizam države, ali ako vodeće zemlje svijeta mogu uvesti veoma oštar protekcionizam, onda i ostali na to moraju da odgovore protekcionizmom.
– Inostrana konkurencija, ako niko ne štiti domaću proizvodnju, pogotovo u uslovima krize, može uništiti domaća preduzeća. Slijepa vjera u dobre principe liberalne trgovine, pod sadašnjim uslovima, može veoma skupo da se plati – rekao je Tomaš.
Povlašćen položaj u odnosu na inostrane ponuđače imaju domaće firme koje su registrovane i locirane u BiH. Ova preduzeća moraju imati najmanje polovinu robe ponuđene na tenderu porijeklom iz BiH, a ako se radi o uslugama, onda polovina zaposlenih moraju biti građani BiH.
Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković smatra da će, ako se ova odluka dovoljno brzo sprovede u djelo, pomoći domaćim preduzećima u velikoj mjeri da bi opstale i očuvale svoje poslovanje i profit.
– Činjenica je da se kroz poslove javnih nabavki koje sprovode organi uprave u BiH nabavlja veoma malo proizvoda koji su zaista napravljeni u BiH – kazao je Marković.
Intervencije
Marković kaže da je državni intervencionizam u svijetu očigledan u slučaju ekonomske krize.
– Čak i zemlje koje predstavljaju kolijevku liberalizma u ekonomiji posegle su za ovim mjerama – kaže Marković i dodaje da se na taj način samo štite domaća radna mjesta, odnosno zaposleni u domaćim firmama, pa je intervencionizam čak i poželjan. Glas Srpske