BRISEL, Evropska unija (EU) razmatra mogućnost da pozajmi 75 do 100 milijardi dolara Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Cilj toga je jačanje kreditnih mogućnosti te globalne finansijske organizacije, navedeno je u nacrtu zaključaka za samit lidera EU koji će se održati 19. i 20. marta.
Programi hitnih kredita MMF u posljednjih šest mjeseci uključuje dvadesetak zemalja, među kojima je i Srbija, sa kojom će delagacija Fonda pregovarati, počev od 16. marta, o kreditnom sporazumu, u vidu stend baj aranžmana, od dve do dve i po milijarde dolara.
MMF je 16. januara već odobrio Srbiji zajam od približno pola milijarde dolara, pod uslovima da vlada smanji budžetski deficit zemlje u ovoj godihni na 1,75 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), sa 2,7 odsto u 2008.
Najveće pojedinačne kreditne pakete MMF je prošle jeseni odobrio Mađarskoj i Ukrajini, u ukupnoj vrijednosti većoj od 40 milijardi dolara. Rumunija bi uskoro mogla da se nađe na spisku zemalja koje su od MMF-a dobile veoma visok stabilizacioni zajam, jer će vlada u Bukureštu pregovorati sa predstavnicima Fonda o odobravanju kredita vrijednog oko 25 milijardi dolara.
Ukoliko ne uspije da smanji pretjeranu javnu potrošnju i dovede “u red” druge elemente makroekonomske politike i Hrvatska bi, vrlo brzo, mogla da se nađe na spisku klijenata MMF-a, prenose zagrebačka glasila, pozivajući se na izjave zvaničnika hrvatske Narodne banke.
Finansijsku pomoć MMF-a, takođe bi, usljed naglog pogrošanja ukupne privredne sitauacije, mogle da zatraže i sve druge republike bivše Jugoslavije, isključujući Sloveniju koja je već pet godina članica EU.