BEOGRAD, Srbija će tražiti dvogodišnji aranžman sa MMF-om, a iznos od dvije milijarde dolara biće dovoljan samo za ovu godinu, kaže guverner NBS Radovan Jelašić.“Ukoliko budemo napravili program sa MMF-om biće to najvjerovatnije dvogodišnji program, a to znači da u u njega ulazi i potreba finansiranja ove i sledeće godine. Naglašavam samo za ovu godinu Srbiji je potrebno oko dvije milijarde dolara, a ako računamo na dvogodišnji aranžman to će biti mnogo više”, kaže Guverner.
Sastanak sa misijom MMF-a biće održan 16. marta, a predstavnici srpske vlade najavili su preinačenje postojćeg aranžmana iz predostrožnosti kojim Srbija ima pravo povlačenja oko 520 miliona dolara.
Inače, prema uslovima MMF-a Srbija može da povuče trostruki iznos naše kvote koja iznosi 467,7 miliona specijalnih prava vučenja, ili 701,5 miliona dolara, što daje maksimalnu sumu od 2,1 milijarde dolara. Guverner kaže da će u pregovorima sa MMF-om Srbija tražiti povećanje postojeće kvote.
Na pitanje oko neujednačenih stavova srpske vlade, da li su Srbiji zaista potrebne dvije milijarde od MMF-a, Guverner odgovara da oko toga nema dileme jer se deficit mora finansirati.
“Na sastanku ću iznijeti ključne stvari, a to je šta se dešava sa privrednim rastom i kakav će to efekat imati na naš budžet odnosno kako ćemo manjak u bužetu da finansiramo. Čak i sa deficitom platnog bilansa koji je manji od planiranog, iznosi 13 umesto 16 odsto, to znači da imamo manjak od 3,5 milijardi evra koje moramo iz nečega da platimo”, objašnjava Jelašić.
On napominje da će deficit ukoliko srpske vlasti zadrže postojeću javnu potršnju, odnosno zadrže plate i penzije i ne smanje druge tekuće potrošnje prema planiranom budžetu dostići šest do sedam odsto krajem godine.
“Kako sada stoje stvari, jasno se vidi da će ukoliko situacija ne nastavi da se pogoršava godinu završiti ne sa deficitom od 1,8 već sa tri puta većim deficitom od šest do sedam odsto. Postaviće se pitanje kako od čega ćemo mi to finansirati”, kaže Guverner.
Prema njegovim riječima za MMF nije ključno pitanje koliki je deficit nego njegova struktura.
“Ključno je pitanje da li se taj novac troši na tekuću potrošnju ili invescije. Prošle godine mi smo postigli cilj za deficit, ali za kapitalne izdatke porošili samo 73 odsto od planiranog. Znači umjesto da investiramo mi smo taj novac pojeli”, navodi Jelašić.
On ističe da će ukupan aranžman i finansiranje deficita zavisi od spremnosti srpske vlasti da smanji potrošnju, ali i od priliva stranih investcicija, mogućih kredita od drugih međunarodnih finansijkih institucija i mogućnosti da se privatizacijom ostvare prihodi.
“Ukoliko oko MMF-a ne postignemo dogovor, bilo bi dobro da Vlada već sutra, ili najdalje kada misija MMF-a bude ovde objavi da nećemo aranžman i da znamo šta su nam alternative od čega ćemo se finansirati”, naveo je Jelašić. B92