NJUJORK , Do izbijanja krize vodeća američka banka Citigroup objavila je zaradu u prva dva mjeseca ove godine, dok je japanski proizvođač elektronike “Toshiba” saopštio da očekuje operatvni profit od milijardu dolara za iduću godinu, što je ulilo optimizam na svjetske berze i nadu da bi svijet polako mogao krenuti ka izlasku iz krize.
Indeksi na vodećim azijskim berzama skočili su juče prateći solidan rast na Wall Streetu, ali su druge ekonomske vijesti i dalje mračne. Vijest o profitabilnosti Citigroupa u prva dva mjeseca ove godine rezultirala je najboljim ovogodišnjim danom na Wall Streetu, jer su vodeći indeksi skočili više od 5,5 odsto.
Ipak, poboljšani učinak Citigroupa podstakao je nadu da je poljuljani bankarski sistem, koji se održava na površini samo zahvaljujući mamutskim finansijskim paketima vlada, možda prebrodio najteži dio krize. Vikram Panidit, direktor Citigroupa, čije su akcije prošle sedmice vrijedjele ispod jednog dolara, rekao je zaposlenima da je banka ostvarila najbolje rezultate od trećeg kvartala 2007. godine.
“Bili smo profitabilni tokom prva dva mjeseca 2009. godine” objavio je Panidit.
Citigroup je uknjižila 2,2 milijarde dolara dobiti u razdoblju jul-septembar 2007. godine, što je posljednji kvartal u kojem je zaradila novac. Od tada je nanizala pet uzastopnih gubitničkih tromjesečja s ukupnim minusom od 37,5 milijardi dolara.
U Japanu, gdje su mnoge vodeće firme smanjile produkciju i broj zaposlenih da bi se suočile s kolapsom u izvozu, pesimizam je razbila “Toshiba” objavom da će vjerovatno imati operatvni profit od 100 milijardi jena ili milijardu dolara u novoj poslovnoj godini koja završava u martu 2010. Pogođena padom cijena i potražnje za poluprovodnicima “Toshiba” je predvidjela operatvni gibitak za ovu poslovnu godinu, koja se završava 31. marta od 280 milijardi jena. Prognoza “Toshibe” doprinijela je rastu cijena akcija na Tokijskoj berzi gdje je indeks Nikkei skočio za četiri procenta sa najnižeg nivoa u posljednjih 26 godina zabilježenog dan ranije.
Analitičari, međutim, smatraju da je vjerovatno riječ o tehničkom odskoku poslije oštrog pada i privremenom poboljšanju stanja na berzama gdje će, kako većina predviđa, akcije i dalje padati u potrazi za dnom.
“Ne može se očekivati održiv rast cijena akcija sve dok ne zaređaju vijesti o poboljšanju situacije u najvećim svjetskim ekonomijama. Prerano je za procjenu da je globalna recesija završena. Fundamenti jednostavno nisu dobri”, kaže Arjuna Mahendran, strateg u HSBC banci u Singapuru.
Pesimista je i dalje i direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Štros-Kan, koji je rekao da napredne svjetske privrede presporo oslobađaju banke od neotplativih kredita i da bi to moglo da ugrozi oporavak svjetske privrede tokom 2010. godine.
“Kada je riječ o restrukturiranju banaka stvari se stvarno odvijaju presporo. Strahujem da ukoliko se ovako nastavi sljedećih dva ili tri mjeseca onda će oporavak biti težak u 2010. godini”, rekao je direktor MMF-a.
Za razliku od njega Ben Bernanki, šef američkih federalnih rezervi, smatra da se, ukoliko se bankarski sistem stabilizuje, može očekivati da se recesija, koja je počela u decembru 2007. godine, približi kraju u naredna tri kvartala.
“Ako to možemo da uradimo, postoji dobra šansa da se recesija okonča prije kraja ove godine i da u 2010. godini imamo rast”, rekao je Bernanki.
Ističući da je neophodna revizija američkog finansijskog regulatornog sistema, kako bi se pojačao nadzor banaka, fondova i velikih finansijskih institucija, čiji bi krah ugrozio cjelokupnu ekonomiju, šef centralne banke je naglasio da mora da postoji stroži nadzor nad najvećim finansijskim institucijama, kako bi se spriječile da previše rizikuju.