BEOGRAD, U Srbiji su trenutno blokirani računi 57.059 firmi, sa kojih se potražuje oko 215 milijardi dinara, a procjenjuje se da je, zbog neizmirenih obaveza, u blokadi svaka treća firma, pokazuju podaci Centra za bonitet Narodne banke Srbije.
“Večernje novosti” su, prenoseći ove podatke, navele da se svakog mjeseca prosječno zbog pokušaja prinudne naplate, blokira oko 1.000 računa.
U Srbiji funkcioniše 111.874 preduzeća i 16.210 preduzetnika, a smanjenje broja osnovanih preduzeća i sve više ugašenih (u prošloj godini oko 3.000), kao i značajno povećanje onih čiji su računi blokirani, ukazuje da država hitno mora da osmisli model za rješenje “začaranog kruga” međusobnih potraživanja.
U Ministarstvu ekonomije Srbije smatraju da se taj problem može riješiti ponovnim vraćanjem multilateralne kompenzacije, odnosno takozvanog “prebijanja” dugovanja.
S druge strane, država Srbija kao većinski vlasnik javnih preduzeća, kompanijama u Srbiji duguje oko 600 miliona evra, ali o ovim dugovima menadžeri firmi nerado govore.
Menadžeri smatraju da bi izlazak iz dosadašnje šeme sa javnim preduzećima, koja imaju monopol u mnogim oblastima, mnogim privatnim kompanijama u Srbiji donio i bukvalno “ključ u bravu”.
Prema anketi urađenoj za potrebe biltena “Makroekonomske analize i trendovi” beogradskog Ekonomskog instituta, domaći privrednici, suočeni sa prvim udarima finansijske krize, sa pesimizmom očekuju sljedeće tromesečje.
Više od petine preduzeća smatra da će u narednom periodu imati osjetan pad prometa, a čak svaka peta firma planira da do ljeta smanji broj zaposlenih, uprkos apelima vlasti da se u ova vremena ne ide sa otpuštanjima.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sta ce se preduzeti da se pomogne firmama koje su u blokadi,postoji li konkretan odgovor?