PEKING, Cijene na malo u Kini u februaru su pale prvi put za više od šest godina i ukazale na slabosti njene privrede, po snazi treće na svijetu.
Zvaničnici odbacuju rizik od deflatorne spirale, ali priznaju da su ekonomske perspektive još “tmurne”. Indeks cijena na malo, vodeći kineski pokazatelj inflacije, pao je prošlog mjeseca 1,6 odsto u poređenju sa februarom prošle godine, saopštila je danas Nacionalna statistička služba.
Na dole su indeks, poslije januarskog rasta za procenat, povukli pad cijena hrane koje su njegova glavna komponenta, i smanjenje svjetskih cijena sirovina.
I dok potrošači pozdravljaju cijene u padu, analitičari upozoravaju da bi deflacija mogla da ukoči rast kroz smanjenje profita i povećanje tereta dugova. To bi primoralo kompanije da smanjuju broj zaposlenih, zarade i investicije.
“Deflacija je simptom slabosti realne ekonomije i prevelikih kapaciteta u industriji”, ocijenila je predsjedavajući JP Morgana za kineske akcije Jing Ulrih.
Ona smatra da će deflatorni trend u Kini biti samo privremen i da bi mogli da ga preokrenu efekti vladinih izdvajanja za stimulaciju tražnje.