BANJALUKA, Aneks na Ugovor o prodaji akcija preduzećima naftne industrije Republike Srpske /RS/, koji je Vlada RS sa ruskim kupcem potpisala 6. juna, ne mijenja ni obim ni principe regulisanja obaveza ugovornih strana, nego precizira način njihovog izmirenja.
“Razlozi za zaključivanje ovog aneksa su izmjene i dopune zakona, koji uređuje privatizaciju preduzeća naftne industrije, ispunjenje ugovornih obaveza po Ugovoru o prodaji akcija Fonda PIO u ovim preduzećima i istek pojedinih rokova za realizaciju ugovornih obaveza”, navodi se u Vladinoj informaciji o privatizaciji naftnog sektora RS, koja je na dnevnom redu danas započete sjednice Narodne skupštine RS.
Aneks uređuje otvaranje dva neopoziva akreditiva na iznos od po 36.275.000 evra, kojima je kupac obavezan isplatiti dio obaveza Rafinerije nafte Brod, reprogram poreza i doprinosa zaključno sa 17. septembrom 2007. godine, koji iznosi 139.787.628 KM, te izmirenje neto zarada zaposlenih u Rafineriji nafte zaključno sa istim datumom.
Ovaj dokument reguliše i zaštitu prava radnika, koji u periodu reprograma steknu pravo na penziju, te vraćanje novčanog iznosa Vladi RS, kao prodavcu na ime reprograma poreza i doprinosa i naknade za građevinsko zemljište i komunalne naknade isplaćene opštini Brod.
Prvi od tri priloga ovog aneksa sadrži obaveze preduzeća u šest spiskova, od kojih je Vlada RS iz sredstava ostvarenih privatizacijom državnog kapitala do sada izmirila četiri, u ukupnom iznosu od 174.902.739 KM ili 89.426.350 evra.
Vlada RS je istog dana kada i Aneks sa ruskim kupcem, potpisala sa sva tri preduzeća – Rafinerijom nafte Brod, Rafinerijom ulja Modriča i banjalučkim “Petrolom” – i ugovore o regulisanju njihovih obaveza.
Vlada je potpisala trojne ugovore o preuzimanju duga preduzeća i sa četiri velika povjerioca postigla nagodbe, prema kojima je dug zagrebačkom “Tifonu” smanjen sa 9,9 na 9,1 milion dolara, britanskom “Devinu” sa 74.629.515 KM na 47 miliona dolara, britanskom “Vitolu” sa 115.230.829 na 27.397.536 američkih dolara i preduzeću registrovanom na Britanskim djevičanskim ostrvima, “Sit kompani anštalt” sa 30.193.167 KM na 15,9 miliona američkih dolara.
Vlada je potpisala trojne ugovore i sa 17 takozvanih manjih povjerilaca sa kojima je postigla nagodbe, na način da je isplatila njihova potraživanja umanjena za po 30 odsto.
Do kraja oktobra prošle godine Vlada je sa 13.959.195 KM izmirila obaveze prema radnicima Rafinerije nafte Brod zaključno sa 17. septembrom 2007. godine, kao i obaveze Rafinerije po osnovu 19 izvršnih sudskih rješenja i pravosnažnih presuda.
U Vladinoj Informaciji navodi se da su izvršene pripreme za rekonstrukciju postrojenja Rafinerije nafte, obezbijeđena sredstva za finansiranje tog posla, zaključeno 13 ugovora sa podizvođačima radova i dobavljačima repromaterijala i opreme /po tri sa kompanijama iz Rusije i Srbije i sedam sa firmama iz RS/.
“Uskoro će biti potpisani ugovori sa još oko pet do šest dobavljača i podizvođača, čime će se pokriti nabavka cjelokupne opreme i materijala, kao i izvršenje radova za remont stare linije Rafinerije nafte”, navodi se u ovom dokumentu.
Iz 16.906.038,40 KM, koje je do 6. juna ruski kupac prebacio na račune Rafinerije, isplaćene su plate i doprinosi zaposlenima za period od 17. septembra 2007. zaključno sa aprilom 2008. godine, saniran je i pušten u rad restoran za ishranu zaposlenih, obavljeni ljekarski pregledi i nabavljena HTZ oprema, a u toku je usaglašavanje obaveza Rafinerije nafte i “Petrola” sa oko 700 povjerilaca.
U Informaciji se podsjeća da je Vlada RS 16. avgusta 2006. godine sa ruskom kompanijom “Zarubežnjeft” i “Vnješekonom” bankom potpisala Protokol o namjerama o učešću u projektu privatizacije, rekonstrukcije i upravljanja preduzećima Rafinerijom nafte Brod, Rafinerija ulja Modriča i “Petrol” Banjaluka.
Ugovor o prodaji akcija državnog kapitala i Fonda restitucije u ovim preduzećima po cijeni od 110.409.900 evra Vlada RS i ruska kompanija “Njeftgazinkor” iz sastava “Zarubežnjefta” zaključile su 2. februara prošle godine, dok su akcije Fonda PIO RS u ovim preduzećima prodate za 15.445.664 evra.
Obaveza kupca je da zadrži djelatnost preduzeća i broj radnika u periodu rekonstrukcije za koju je predviđeno da traje 42 mjeseca i koja bi trebalo da na godišnjem nivou obezbijedi preradu 4,2 miliona tona sirove nafte, proizvodnju 72.000 tona motornih ulja i specijalnih maziva i prodaju 2 miliona tona proizvoda.
Podsjeća se i da privatizacija naftnog sektora RS traje duže nego se predviđalo iz više razloga, među kojima su nepotrebna odugovlačenja u donošenju Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva Savjeta ministara BiH, u davanju saglasnosti Konkurencijskog savjeta BiH i u registraciji kupoprodajnog ugovora u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te reorganizacija “Vnješekonom” banke u rusku državnu banku i promjena menadžmenta “Zarubežnjefta”.