BRISEL , Zemlje članice Evropske unije postigle su napredak u području liberalizacije tržišta električne energije i gasa, ali je odbačena ideja Evropske komisije o obaveznom vlasničkom razdvajanju preduzeća na proizvođače i na infrastrukturu za prenos energije.
Evropska komisija je prošle godine predložila da se vlasnički razdvoje energetska preduzeća, tako da operateri koji prodaju energiju ne budu više vlasnici visokonaponskih dalekovoda i gasovoda. To bi olakšalo ulazak novih operatera na tržište i time podstaklo konkurenciju, koja bi na kraju trebalo da dovede do smanjenja cijena za potrošače.
Tome se usprotivila grupa zemalja na čelu s Njemačkom, koja je predložila “treći put”. To znači da dalekovodi i gasovodi ne bi bili vlasnički odvojeni od matičnih kompanija, ali bi njima upravljala nezavisna regulatorna tijela.
Dogovorom postignutim na sastanku ministara energije u Luksemburgu zapravo je odbačen prijedlog Komisije, jer vlasničko razdvajanje ne bi trebalo da bude obavezno, nego je ostavljeno kao opcija. U 11 zemalja članica EU već su sada vlasnički potpuno odvojena preduzeća za proizvodnju i prenos struje, a u sedam zemalja za proizvodnju i distribuciju gasa. Među tim zemljama su Velika Britanija, Španija, Danska i Holandija.
Sa druge strane, Njemačka ne pristaje na razdvajanje svojih preduzeća ERW i E.ON, koja su najveća energetska preduzeća na svijetu. Slično se drži i Francuska u pogledu svojih preduzeća EDF i GDF.
Dogovor je, nakon višemjesečnog oklijevanja da prihvati raspravu o alternativnom rješenju, prihvatila i Evropska komisija.
“Ovo je veliki korak naprijed prema u potpunosti integrisanom evropskom energetskom tržištu i pravi odgovor EU na strukturalne izazove s kojima se suočava. To je jednako dobra vijest za preduzeća i građane kojima su potrebne konkurentnije cijene i bezbjednosti snabdijevanja energijom”, rekao je predsjednik Komisije Žoze Manuel Baroso.
“Sve zemlje članice su pokazale puno dobre volje da bi se postigao svima prihvatljivi kompromis. Energetski paket će, siguran sam, donijeti veću konkurentnost, što će na kraju ići u korist građanima”, rekao je komesar za energiju EU Andris Piebalgs.