BANJALUKA, Uzgajivači ribe u RS ohrabreni su najavama iz Vlade RS o uvođenju podsticaja za proizvodnju ribe, ali smatraju da bi uz to trebalo obezbijediti stimulaciju izvoza i rigorozniju kontrolu uvoza ribe.
Vlada je prihvatila zahtjev privrednika za uvođenje podsticaja za proizvođače ribe. Nakon što odluka i zvanično bude donesena ribari bi mogli računati na 0,40 KM po kilogramu pastrmke, odnosno 10 feninga manje po kilogramu šarana.
Pavle Vurina, šef proizvodnje “Ribnjaka” Bardača kod Srpca, kaže da će im podsticaji Vlade mnogo značiti.
“Ribarstvo u RS je u veoma teškoj situaciji. U njega se najmanje ulaže, iako bi to mogla biti jako profitabilna privredna grana. Riba je posljednjih godina sve traženija jer se narod okrenuo zdravoj ishrani”, rekao je Vurina.
Dodao je da je proizvodnja ribe jako rizična navodeći primjer prošlogodišnje suše, zbog čega na tržištu RS nije bilo dovoljne količine ribe.
Vurina smatra da bi Vlada trebalo da zaštiti domaću proizvodnju ribe kroz sprečavanje nekontrolisanog uvoza i stimulaciju izvoza ribe.
“Naši trgovci uvoze ribu iz Hrvatske jer je dobijaju jeftinije pošto hrvatski uzgajivači imaju podsticaj od jedne marke po kilogramu. Mi ne možemo da izvozimo u Hrvatsku i u Evropsku uniju jer još nemamo uvedene potrebne standarde. Izvozimo samo u Srbiju i Crnu Goru”, kazao je Vurina.
Ako država ne stane iza uzgajivača ribe, upozorava Vurina, doći će do propasti ove industrije iako RS ima idealne uslove za proizvodnju ribe.
Pozdravljajući namjere Vlade za uvođenje podsticaja za ribarstvo, Danijela Petrović, generalni direktor banjalučkog “Tropic ribarstva”, kazala je da je ribarstvo napokon prepoznato kao grana proizvodnje koju treba stimulisati.
“Ovo je pravi momenat za uvođenje podsticaja jer je BiH dospjela na listu potencijalnih zemalja izvoznica na tržište EU”, istakla je Petrovićeva i dodala da su sada proizvođači ribe u RS stavljeni u jednaku poziciju s proizvođačima u FBiH, koji odranije imaju podsticaje.
Uzgoj ribe u RS organizovan je u osam šaranskih ribnjaka na površini od 37.800 kvadratnih metara i šest pastrmskih površine 2.800 kvadratnih metara. Godišnja proizvodnja konzumne ribe iznosi oko 3.200 tona od čega 2.100 tona šarana i 1.100 tona pastrmke.
Podsticaji jačaju konkurentnost proizvođača iz RS
Nebojša Ristić, predsjednik Skupštine Udruženja poljoprivredne i prehrambene industrije RS, kazao je da su zadovoljni ishodom pregovora s predstavnicima Vlade i da će najavljeno uvođenje podsticaja za proizvodnju ribe i duvana uticati na rast proizvodnje i poboljšati konkurentnost proizvođač iz RS.
“Potpunim izostankom podsticaja za duvan i ribarstvo proizvođači u RS su bili u gotovo nemogućoj poziciji i diskriminisani u odnosu na proizvođače iz FBiH. Očekujemo da će i proizvođači biti zadovoljni ovim mjerama”, kazao je Ristić.
Naveo je da su proizvođači duvana imali nešto veće zahtjeve ali i da podsticaji od 0,50 KM po kilogramu predstavljaju veliki napredak.Nezavisne novine