LONDON, NJUJORK, Dolar je juče, na dva ključna devizna tržišta – u Londonu i Njujorku – blago ojačao prema evru, zbog obnovljenih špekulacija da Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) više neće snižavati baznu kamatu, usljed sve jačih inflatornih pritisaka u američkoj ekonomiji.
Akcije vodećih evropskih kompanija, a prije svega hartije banaka, bile su u padu, jer uposlenici na efektnim berzama, širom “starog kontinenta”, strahuju od rasta inflacije i loših posljedica koje to može izazvati u prometu hartijama od vrijednosti.
Američka valuta je u Njujorku, u ranom elektronskom poslovanju, vredila 1,5471 za evro, prema 1,5553 zabilježenih tokom trgovine početkom sedmice.
Dolar bi, kako predviđaju tržišni eksperti na koje se poziva agencija Blumberg, mogao da ojača na 1,50 i 1,38 za evro do kraja juna i na izmaku ove godine.
U toku minulih šest dana, dolar je ojačao 0,9 odsto u odnosu na evro, pošto je jedan od visokih zvaničnika Feda ukazao da bi američka centralna banka mogla, usljed sve više inflacije, da prekine dalje labavljenje kamatne politike.
Bazna kamata Feda je sada dva odsto, a od septembra minule godine smanjivana je sedam puta, za ukupno 3,25 procenata, podsjećaju tržišni eksperti.
Indeks dolara na njujorškoj devznoj berzi, koji održava paritet američke i valuta šest glavnih trgovinskih partnera SAD, danas je takođe napredovao, na 73,180, prema jučerašnjih 72,974.
Dolarski indeks je od 17. marta uvećan 3,3 odsto, s rekordno niskog nivoa od 70,698.
Evro je, tokom jučerašnje trgovine, oslabio i prema japanskom takmacu, na 160,32 jena, što je lošije u odnosu na 161,38 od početka sedmice. Jenske pozicije, u odnosu na zajedničku valutu zone evra su, međutim, u ponedjeljak oslabile 1,4 odsto, što je bio najveći dnevni pad od 18. marta.
Tržište akcija u Evropi i juče je bilo u padu, djelom i zbog osjetnog sniženje profita nekih vodećih kontinentalnih komercijalnih banaka u prvom kvartalu ove godine. U tako nepovoljnoj poslovnoj klimi, svodni pokazatelj kretanja cijena hartija – Dau džons Stok 600 indeks – opao je pola procenta, na 324,38 poena.
Stok 600 indeks je izgubio 19 odsto vrijednosti u odnosu na šestoipogodišnji najviši nivo ostvaren 1. juna minule godine, zbog posljedica globalne finansijske krize.
Nepovoljan trend na evropskom tržištu efekata očitovao se i na osnovu pada većine vodećih nacionalnih indeksa akcija. Tako je, naprimjer, britanski indikator FTSE 100 oslabio 0,8 odsto, dok su francuski CAC i njemački DAX izgubili minimalnih 0,2 i 0,1 procenat od pređašnje vrijednosti.