LONDON, Globalna kriza poskupljenja hrane stigla je i do SAD, gdje su pojedini trgovinski lanci odlučili da ograniče prodaju pirinča nakon što su kupci, zabrinuti zbog rasta cijena, počeli da kupuju ovu namirnicu u velikim količinama, piše danas list “Gardijan”.
Ova mjera za sada se ne odnosi na maloprodaju, nego na prodavnice u kojima se snabdijevaju restorani i manje radnje, koje su počele da skladište veće količine pirinča u očekivanju daljeg rasta cijena, piše list.
“Gardijan” dodaje da su izuzetak Filipinci koji žive u SAD, zato što oni šalju pirinač rodbini u svojoj matici, gdje nestašice već izazivaju zabrinutost.
Cijena pirinča porasla je u svijetu od početka godine za oko 68 odsto, ali su se cijene u nekim dijelovima SAD udvostručile za samo nekoliko sedmica, navodi se u tekstu.
“Dejli telegraf” u svom kometaru ističe da ovog puta krizu osjećaju i bogati i siromašni, je je čitav svijet povezan, od Senegala do Škotske.
Britanske porodice za osnovne životne namirnice svakog mjeseca moraju da izdvoje dodatnih 100 funti, odnosno oko 125 evra, a samo je hrana poskupjela za više od 15 odsto, piše ovaj list i podsjeća da se u Italiji organizuju protesti zbog poskupljenja makarona.
Kineski potrošač koji je 1985. godine jeo 20 kilograma mesa godišnje ove godine poješće 50 kilograma, a za proizvodnju jednog kilograma mesa potrebno je osam kilograma žitarica.
Britanski poljoprivrednici kolju svinje, jer više ne mogu da ih hrane, piše “Dejli telegraf” i dodaje da smo svi na svoj način postali žrtve rasta cijena hrane.