PEKING, Kina je u prvom tromesečju ostvarila ekonomski rast od 10,6 odsto, računato prema godišnoj osnovi, saopštio je Nacionalni zavod za statistiku u Pekingu.
Ekonomski rast ostvaren u prva tri ovogodišnja mjeseca je nešto niži nego u istom lanjskom periodu, ali je osjetno iznad vladine projekcije za ovu godinu.
Vlada je, naime, za ovu godinu, u pokušaju da “ohladi” pregrejanu konjunkturu i ublaži sve jače inflatorne pritiske, planirala osamoprocentnu ekonomsku ekspanziju, što je osjetno niže u odnosu na 11,4 odsto ostvarenih lani.
Stručnjaci Svjetske banke su prethodno procjenili da će se uspon kineske privrede ove godine usporiti, djelom zbog smanjenog izvoza, ali i usporavanja ekonomske aktivnosti u SAD.
Najmnogoljudnija zemlja svijeta je lani u robnoj razmjeni sa SAD ostvarila rekordan suficit, u vrijednosti od približno 256 milijardi dolara. To je oko 24 milijarde više u poređenju s viškom ostvarenim u 2006.
Kina je od početka ove decenije stalno bilježila dvocifren privredni rast i takva stopa privredne ekspanzije biće, prema svemu sudeći, ostvarena i u 2008, procjenjuju zapadni ekonomisti.
U izvještaju državne statistike, koji je prenjela japanska novinska agencija Kjodo, navodi se da je, osim većeg od projektovanog privrednog rasta, i kineska inflacija u prvom tromjesečju bila znatno iznad predviđenog nivoa.
Tokom perioda januar-mart zabilježen je osmoprocentni rast potrošačkih cijena, na osnovu kojih se uobičajeno mjeri nivo inflatorne stope. Lani je kineska inflacija bila osjetno niža – 4,6 odsto.
Kineski vladini eksperti ocjenjuju da su glavni inflatorni pritisci na domaćem tržištu nastali zbog veoma visokog rasta cijena mesa, žitarica, jaja i drugih prehramebenih proizvoda tokom proteklih desetak mjeseci, ali i rekordnog poskupljenja nafte na svjetskom tržištu.
Kina uvozi, prema procjeni američkih stručnjaka, oko sedam miliona barela nafte dnevno i po tom pokazatelju je druga u svijetu, odmah iza SAD, koje na svjetskom tržištu svakodnevno kupuju trostruko veću količinu osnovne energetske sirovine.