BANJALUKA,Iako je Vlada RS do sada potpisala 107 ugovora sa 47 koncesionara o gradnji malih hidroelektrana na slivovima rijeka Vrbas, Bosna i Drina, izgrađena je samo MHE “Divič” na Vrbanji, koncesionara “Eling inženjering” iz Teslića.
Ministar privrede, energetike i razvoja RS, Rajko Ubiparip, kaže da je jedino kocesionar za izgradnju MHE “Divič” izradio potrebnu dokumentaciju i pribavio saglasnosti mnogo prije potpisivanja ugovora o koncesiji.
– Prvi ugovori o izgradnji malih hidroelektrana potpisani su krajem januara i početkom februara 2006. godine, a s obzirom na vrijeme potrebno za izradu dokumentacije, pribavljanje potrebnih saglasnosti i velikog broja problema s kojima se susreću koncesionari, nije bilo ni realno očekivati da se počne s gradnjom. Vlada RS odlučila je da pomogne u rješavanju određenih problema i produži rokove početka izgradnje malih hidroelektrana za još 20 mjeseci, što znači da gradnja treba da počne najkasnije 26 mjeseci nakon potpisivanja ugovora. Nakon isteka ovih rokova, u slučaju nepoštovanja bilo koje odredbe ugovora, primijeniće se odredbe o raskidu ugovora – objašnjava Ubiparip.
Predsjednik Komisije za koncesije RS, Predrag Aškrabić, kaže da će u drugoj polovini ovog mjeseca početi kontrola realizacije ugovora o koncesiji te da će Komisija davati preporuke o raskidanju ugovora tamo gdje to bude potrebno.
Direktor “Hidrokopa” iz Banje Luke, Radislav Babić, kaže da je to preduzeće dobilo dvije koncesije za izgradnju malih hidroelektrana “Vrbanja 1” i “Grabovica”.
– Do sada smo izradili projektnu dokumentaciju, studiju izvodljivosti, rješavamo imovinsko-pravne odnose i čekamo da se riješi vodoprivredna osnova na Grabovici. U svakom slučaju, nećemo odsutati od izgradnje hidroelektrana – kaže Babić.
Prema grubim procjenama, za izgradnju hidroelektrane od jednog megavata potrebno je investirati jedan milion evra, a ukupan iznos zavisi od lokacije, sredstava za rješavanje imovinskih odnosa, pristupnih puteva, izgradnje mreže do mjesta priključenja objekta i slično.
Struja proizvedena u maloj hidroelektrani skuplja je nego ona iz velikih sistema. Zato je svuda u svijetu ovakva proizvodnja subvencionirana. Pored cijene garantovane na dugi rok, potencijalni investitori žele i garanciju da će elektroenergetski sistem preuzeti struju koju proizvedu.
Odlukom Vlade RS, Elektroprivreda RS preuzimaće električnu energiju proizvedenu u malim hidroelektranama radi dalje prodaje i sklopiti s koncesionarom ugovor o preuzimanju električne energije po cijenama koje utvrdi Regulatorna komisija za električnu energiju.
– Cijena električne energije iz obnovljivih izvora utvrđuje se množenjem iznosa cijene električne energije na distributivnom nivou s korekcionim faktorom 0,8. Ta cijena, koja nije stimulativna, važiće dok Regulatorna komisija za energetiku RS ne utvrdi nove cijene, a Vlada RS ne definiše način subvencioniranja – kaže ministar Ubiparip.
Potpisivanjem Ugovora o energetskoj zajednici Jugoistočne Evrope, BiH preuzela je obaveze i primjenu Direktive o promociji električne energije iz obnovljivih izvora, kao što su male hidroelektrane, biomasa, vjetar, sunce i geotermalna energija. S druge strane, jedna od osnovnih pretpostavki za razvoj zemlje jeste planiranje izgradnje novih elektroenergetskih objekata, kako bi se energetske potrebe adekvatno i na vrijeme obezbijedile. Fokus